Niyazi Sayın'ın ney taksimlerinin makam çeşnisi yönünden incelenmesi
Examination of Niyazi Sayin's ney taksims in terms of makam çeşnisi
  1. Tez No: 814198
  2. Yazar: TAYİP ENES KORKMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SADETTİN VOLKAN KOPAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Din Musikisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmada, Türk Mûsikîsi ney icrası açısından önemli bir isim olan Niyazi Sayın'ın segâh, mahur, ferahnâk, hüzzam, yegâh, hicaz, sultaniyegâh, şevkefzâ, nihâvend, ve rûy-i ırak makamlarındaki on adet ney taksimi makam çeşnisi yönünden incelenmiştir. Notaya alınan bu taksimler analiz edilirken Arel- Ezgi- Uzdilek sistemi kullanılmış ayrıca taksimlerde Niyazi Sayın tavrını ortaya çıkaran özelliklerden ve taksim kompozisyonu açısından ortaya koyduğu farklılıklardan bahsedilmiştir. Niyazi Sayın taksimlerinde Arel- Ezgi- Uzdilek sisteminde bulunan çeşnileri kullanmakla beraber farklı çeşnilerde kullandığı, taksimlerde giriş cümlelerinde makamların bilinen seyir özelliklerinden farklı seyir özellikleri ortaya koyduğu bu manada taksim kompozisyonunu özgünce kullandığı, parmak çarpmalarını genellikle seri şekilde yaptığı ve ney sazındaki açık-kapalı pozisyonlar ile vibrato uygulamalarını kendine özgü bir şekilde kullandığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, ten taksims of Niyazi Sayın, who is an important figure in Turkish music ney performance, are noted. Makams of the taksims are segâh, mahur, ferahnâk, hüzzam, yegâh, hicaz, sultaniyegâh, şevkefzâ, nihavend and rûy-i ırak. These taksims have been analysed in terms of makam flavour. While analysing these noted taksims, the Arel-Ezgi-Uzdilek system has been used. In addition to that, features that are revealing the attitude of Niyazi Sayın in the taksims, as well as the differences in terms of the composition of the taksim, are mentioned. In his taksims, Niyazi Sayın uses the flavours that are found in the Arel-Ezgi-Uzdilek system, with some other unique flavours. In the introductory phrases of his taksims, he uses the taksim composition uniquely that has different features than the familiar features of the makams, he usually makes finger clasps rapidly. It has been determined that he uses vibrato applications and open-closed positions of the ney instrument in a unique way.