Evaluation of the quality of life of married patients who underwent surgery for breast cancer in hospitals in Baghdad, Iraq
Irak'ın başkenti Bağdat'taki hastanelerde meme kanseri nedeniyle ameliyat olan evli hastaların yaşam kalitesinin değerlendirilmesi
- Tez No: 814201
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BANU CİHAN ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Kanser hastaları stres, kaygı ve depresyon gibi bazı duygusal ve saç dökülmesi, ağrı, yorgunluk, mide bulantısı ve kusma gibi bazı fizyolojik; sosyal izolasyon, rol ve işlev kaybı gibi bazı sosyal yan etkiler yaşam kalitelerinde düşmeye neden olmaktadır. Bu çalışma, meme kanseri nedeniyle ameliyat olmuş kadınların yaşam kalitelerini değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Bu araştırmayı yürütmek için tanımlayıcı kesitsel bir çalışma tasarımı benimsenmiştir. Çalışma, Mart-Haziran 2022 tarihleri arasında Bağdat ilindeki hastanelerde Onkoloji Eğitim Hastanesi ve Al-Amal Ulusal Onkoloji Hastanesi'nde yapılmıştır. Çalışmanın örneklem büyüklüğü 170'dir. Veri toplamada, Hasta Bilgi Formu ve Avrupa Kanser Araştırma ve Tedavi Örgütü QoL Kansere Özel 3.0 Anket Ölçeği kullanılmıştır. Bu çalışmada elde edilen veriler SPSS 22 paket programı ile analiz edilmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde, Mann-Whitney U testi, Kruskall Wallis H Testi ve Spearman korelasyon analizi kullanılmıştır. Cerrahi mastektomi uygulanan hastaların yaşam kaliteleri ile yaş grupları arasında fiziksel fonksiyon (p=0,003), yorgunluk (p=0,029), bulantı (p=0,036), toplam semptom skalaları (p=0,022) açısından anlamlı bir ilişki vardır. Hastaların yaşam kaliteleri ile çalışma durumu arasında finansal işlevsellik puanı açısından anlamlı bir ilişki vardır (p=0,001). Hastaların yaşam kaliteleri ile mali durumları arasında fiziksel işlevsellik (p=0,003), yorgunluk (p=0,029), bulantı (p=0,036), toplam semptom skalaları (p=0,022) puanları açısından anlamlı bir ilişki vardır. işlevsellik puanı ve çalışma durumu (p=0.001), gelir (p=0.0001). Hastaların yaşam kaliteleri ile cerrahi tedavileri arasında fonksiyonel skor (p=0,055) ve finansal fonksiyon (p=0,0001) açısından anlamlı bir ilişki vardır. Hastaların fiziksel fonksiyon skoru açısından yaşam kaliteleri ile ameliyat için geçen süre arasında anlamlı bir ilişki vardır (p=0,045). Hastaların yaşam kaliteleri ile radyoterapi alma durumları arasında, genel sağlık durumu (p=0,003), fiziksel işlevsellik (p=0,001), rol işlevi (p=0,01), sosyal işlev (p=0,003), toplam işlevsellik (p=0,0001), yorgunluk (p=0) ,0001), ağrı (p=0,002), uykusuzluk (p=0,024) toplam semptom ölçeği (p=0,003) puanları açısından anlamlı bir ilişki vardır. Kadınların yaşam kalitesi, halk sağlığı ve toplum sağlığı sektörleri tarafından daha fazla dikkat edilmesi ve psikososyal desteğin tüm hastaların ulaşabileceği bir yerde olması gerekir.
Özet (Çeviri)
Cancer patients are expected to experience some emotional difficulties, such as stress, anxiety, and depression. In addition, there are some physiological side-effects, such as hair loss, pain, tiredness, nausea, and vomiting; some social side-effects, such as social isolation, loss of role, and function; and, ultimately, a decline in their quality of life. This study was conducted to evaluate the quality of life of married women who underwent surgery for breast cancer. A descriptive cross-sectional study design was adopted to conduct this research. The research was conducted in the Oncology Teaching Hospital and Al-Amal National Hospital for Oncology in the hospitals of the city of Baghdad between March–June of 2022. The sample size of the study is 170 patients. The Patient Information Form and European Organization for Research and Treatment of Cancer QoL Cancer-Specific 3.0 were used for data collection. The data obtained in this study were analyzed with the SPSS 22 package program. Mann-Whitney U test, Kruskall Wallis H Test and Spearman correlation analysis were used in the evaluation of the data. There is a significant association between quality of life of patients' undergoing surgical mastectomy in terms of physical functioning (p=0.003), fatigue (p=0,029), nausea (p=0,036), total symptom scales (p=0,022) scores and age groups. There is a significant association between quality of life of patients' undergoing surgical mastectomy in terms of financial functioning score and employment status (p=0.001). Additionaly, there is a significant association between quality of life of patients in terms of physical functioning (p=0.003), fatigue (p=0,029), nausea (p=0,036), total symptom scales (p=0,022) scores and age groups, financial functioning score and employment status (p=0.001), income (p=0.0001). Furthermore, a similar association between quality of life of patients in terms of functional score (p=0,055), financial function (p=0,0001) and surgical treatment. There is a significant association between quality of life of patients in terms of physical function score and time elapsing for surgery (p=0,045). The same link exists between quality of life of patients in terms of Global health status/QOL (p=0,003), physical functioning (p=0.001), role function (p=0.01), social function (p=0,003), total functional (p=0,0001), fatigue (p=0,0001), pain (p=0,002), insomnia (p=0,024) total symptom scales (p=0,003) scores and radiotherapy. Womens' quality of life needs more attention by the public health and community health sectors. In addition all the patient must have access to the psychosocial support .