Kanserli hastalarda yaşam kalitesinin değerlendirilmesi
Evaluation of the life quality of the patients with cancer
- Tez No: 99368
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NURGÜL BÖLÜKBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Genel Cerrahi, Hemşirelik, Onkoloji, General Surgery, Nursing, Oncology
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
VI ÖZET Kanserli hastalarda yaşam kalitesinin değerlendirilmesi Araştırma ameliyat geçirmiş ve geçirmemiş kanserli hastaların yaşam kalitesi ve yaşam kalitesini etkileyen faktörleri değerlendirmek amacıyla 01.09.1999-20.01.2000 tarihleri arasında tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırmanın evrenini Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Aziziye Araştırma Hastanesi Radyasyon Onkolojisi ile Kan Alma ve Kemoterapi polikliniklerine araştırmaya başlamadan önceki 1 yıl içinde başvuran ameliyat geçirmiş 205 hasta ile ameliyat geçirmemiş 106 hasta oluşturmuştur. Evrenin %50'si örnekleme alınmış ve 105 ameliyat geçirmiş, 53 ameliyat geçirmemiş hasta olmak üzere 158 hasta ömeklemi oluşturmuştur. Veriler anket formu ve Rolls Royce yaşam kalitesi ölçeği kullanılarak toplanmış, değerlendirmede yüzdelik, varyans analizi ve t testi kullanılmıştır. Ameliyat geçirmiş hastaların %30.48'i 48-57 yaş grubunda, %71.43'ü kadın %82.86'sı evli, %35.24'ü okur-yazar değildi. Hastaların %59.29'u meme kanseri idi, %56.19'u tanılarını bilmiyordu ve %59.05'i kemoterapi alıyordu. Ameliyat geçirmemiş hastaların %28.30'u 58-67 yaş grubunda, %58.49'u erkek %71.70'i evli, %35.85'i ilkokul mezunu idi. Hastaların %45.28'i kan ve lenf sistemi organları kanseri idi, %66.04'ü tanılarını bilmiyordu ve %77,36'sı kemoterapi alıyordu.
Özet (Çeviri)
VIII SUMMARY Evaluation of the Life Quality of the Patients with Cancer The present research was made descriptively between 01.09.1999- 20.01.2000 to evaluate the life quality of both operated and not operated patients with cancer and to evaluate the factors affecting their life quality. The research covered 106 unoperated patients and 205 operated patients who reported to Atatürk University Medical Faculty Aziziye Research Hospital Radiation Oncology Department, Blood Sampling Center, and Chemotherapy Clinics within the 1 year before the research was started. Of those investigated, 50% were included in sampling; and totally 158 patients, being 105 operated and 53 not operated formed the subjects. The data were collected with questionnerie form and Rolls Royce quality of life scala. In evaluation percentege, variance analysis and t test were used. The age range of 30.48% of operated subjects was 48-57, 71.43% were females, 82.86% were married and 35.24% were illiterate. Of the patients 59.29% had breast cancer, 56.19% were unaware of the diagnosis of their illness., and 59.05% were receiving chemotherapy. The age range of 28.30% of the subjects who had not undergone surgical intervention was 58-67, 58.49% were males, 71.70% were married, and 35.85% were primary school graduates. Of the patients 45.28% had cancer in their blood system and lympatic system organs ", 66.04% were not aware of the diagnosis of their illness, and 77.36 % were receiving chemotherapy.