The morphologic and morphometric analysis of the face: A cadaveric study
Yüzün morfolojik ve morfometrik analizi: Kadavra çalışması
  1. Tez No: 814215
  2. Yazar: GHADEER IBRAHIM WADI ALHEET
  3. Danışmanlar: Assoc. Prof. Dr. EREN ÖĞÜT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Anatomi, Anatomy
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sinir Bilimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sinirbilim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Amaç: Yüzün morfolojik ve morfometrik analizi, yüz cerrahisi ile antropolojik ve anatomik çalışmalar için önemlidir. Bu nedenle, cinsiyet ve vücut tarafına göre yüzün morfometrik ve morfolojik farklılıklarını belirlemek amacıyla yüzün birden fazla ölçümü yapılmıştır. Seksüel dimorfizm ve simetri/asimetri varlığını araştırmak için fikse kadavralarda yüz ölçümleri gerçekleştirilmiştir. Yöntemler: Yüz ölçümleri, kadavralar üzerinde (n=6) ve fikse kadavra kafaları üzerinde (n=24) gerçekleştirilmiştir. Her iki tarafta uzunluklar, çaplar ve yakındaki cerrahi noktalara olan mesafeler ölçülmüştür. Yüz tiplerinin insidansı ve yüz indeksi, yatay ve dikey yönlere göre anatomik ve cerrahi noktalara göre hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Objectives: The morphologic and morphometric analysis of the face is crucial for organizing facial surgeries and anthropological and anatomical studies. Therefore multiple measurements of the face were carried out to determine the morphometric and morphologic differences of the face according to gender and body side to investigate the presence of sexual dimorphism and symmetry/asymmetry in fixed cadaveric heads. Methods: Face measurements were conducted on cadavers (n=6) and fixed cadaveric heads (n=24). The lengths, diameters, and distances to the nearby surgical landmarks were measured on both sides. The incidence of face types and the facial index were calculated in accordance with anatomical and surgical landmarks in both the horizontal and vertical directions.