NON-alkolik yağlı karaciğer hastalığı olan çocuk hastalarda karnitin, kolin ve trimetilamin-N-oksit (TMAO) düzeylerinin klinik önemi var mı ?
Is there any clinical significance of carnitine, choline and trimethylamine-N-oxide (TMAO) levels in pediatric patients with NON-alcoholic fatty liver disease ?
  1. Tez No: 814220
  2. Yazar: HAKAN CANDAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELTEM GÜMÜŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Çocukluk ve adölesan çağı obezitesi, 21. yüzyılın en önemli halk sağlığı sorunlarından biri olarak görülmektedir. Tip2 diyabet, kardiyovasküler hastalık ve kanser dahil olmak üzere morbidite ve mortalite riskinin önemli ölçüde artmasıyla ilişkilidir. Non alkolik yağlı karaciğer hastalığı (NAYKH) prevalansı, dünya çapındaki obezite salgınına paralel olarak birçok ülkede artmaya devam etmektedir. Ülkemizde obez çocuklarda %23-62 oranında NAYKH sıklığı olduğu bildirilmiştir. NAYKH çocukluk çağında en sık gözlenen kronik karaciğer hastalığı (KKH) olup; alkol tüketimi, viral enfeksiyonlar, metabolik ve otoimmun hastalıklar, ilaç kullanımı gibi nedenler olmadan hepatositlerde %5'ten fazla yağ birikiminin olmasıdır. NAYKH'nin klinik yükünün sadece KC'le ilişkili mortalite ve morbiditeyle sınırlı olmadığı, KC dışı organlar ve düzenleyici yolakları etkileyen multisistem hastalık olduğunu gösteren birçok kanıt ortaya konulmuştur. Çocuklar genellikle asemptomatiktir. Tek bulgu bazen sadece KC büyüklüğü olabilmektedir. Bu nedenle hastalığın tanısı daha çok laboratuvar bulgularına dayanmak durumundadır. Bu çalışmanın amacı, NAYKH olan çocuk hastalarda klinik tanı ve takip sürecinde karnitin, kolin ve trimetilamin N-oksit (TMAO) düzeylerinin klinik öneminin saptanmasıdır. Çalışmamıza Temmuz 2022-Ocak 2023 tarihleri arasında Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Çocuk Hepatoloji Polikliniği'nde non alkolik karaciğer yağlanması (NAYKH) tanısı alan 60 hasta dâhil edilmiştir. Kontrol grubu ise yarı yapılandırılmış bir tanı görüşmesinin ardından dâhil edilme kriterlerini karşılayan ve gönüllü olur formunu imzalayan 30 sağlıklı çocuktan oluşmaktadır. ESPGHAN 2012 Derneği klavuzu referans alınarak KC ultrasonografi (USG) ile NAYKH tanısı konulan 7-18 yaş aralığında hastalar çalışmaya dahil edildi. NAYKH dışı diğer kronik KC rahatsızlıkları, kronik ilaç kullanım öyküsü olan çocuklar ve kardiyovasküler rahatsızlığı olan çocuklar çalışmaya alınmadı. Çalışmaya dahil edilen hastaların ALT, AST, TK, LDL kolesterol, TG, GGT, TSH ve insülin değerleri hasta ve kontrol grubunda karşılaştırıldığında hasta grubunda istatistiksel olarak anlamlı yüksek saptandı (p0,05).
Özet (Çeviri)
Childhood and adolescent obesity is seen as one of the most important public health problems of the 21st century. Type 2 diabetes is associated with a significantly increased risk of morbidity and mortality, including cardiovascular disease and cancer. The prevalence of non-alcoholic fatty liver disease (NAFLD) continues to increase in many countries in line with the worldwide obesity epidemic. It has been reported that there is a prevalence of NAFLD in obese children in our country by 23-62%. NAFLD is the most common chronic liver disease in childhood; There is more than 5% fat accumulation in hepatocytes without any causes such as alcohol consumption, viral infections, metabolic and autoimmune diseases or any drug use. Many evidence has been revealed that the clinical burden of NAFLD is not limited to mortality and morbidity associated with liver, but to multisystem disease affecting extrahepatic organs and regulatory pathways. Children are usually asymptomatic. The only finding may sometimes be just the size of the liver. Therefore, the diagnosis of the disease is mostly based on laboratory findings.The purpose of this study is to determine the clinical significance of carnitine, choline and trimethylamine N-oxide (TMAO) levels in clinical diagnosis and follow-up in pediatric patients with NAFLD. Sixty patients who received a diagnosis of non-alcoholic fatty liver disease (NAFLD) in the Pediatric Hepatology Clinic of Selçuk University Medical Faculty Hospital between July 2022 and January 2023 were included in our study. The control group consists of 30 healthy children who meet the criteria for inclusion and sign the voluntary form after a semi-structured diagnostic interview. With reference to the ESPGHAN 2012 Association guide, patients aged 7-18 who were diagnosed with NAFLD by liver ultrasonography (USG) were included in the study. Children with chronic liver diseases other than NAFLD, children with a history of chronic drug use, and children with cardiovascular disease were not included in the study. ALT, AST, TK, LDL cholesterol, TG, GGT, TSH and insulin values of patients included in the study were statistically high by significant in the patient group by comparision betwen the patient and control groups (p0.05).