Yakın fay ve uzak fay yer hareketlerinin tek ve çok serbestlik dereceli sistemler üzerindeki etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of near-fault and far-fault ground motions on single and multi-degree-of-freedom systems
- Tez No: 814221
 - Danışmanlar: PROF. DR. TEKİN GÜLTOP
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
 - Yıl: 2023
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Gazi Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bu tezde, yakın fay ve uzak fay yer hareketlerinin tek serbestlik dereceli sistemler ve çok serbestlik dereceli sistemler üzerindeki etkileri incelenmiştir. Bu amaçla, doğrusal zaman tanım alanında analiz yöntemi kullanılarak doğrusal-elastik davranış gösteren farklı serbestlik dereceli kayma çerçeve tipi yapı sistemlerinin dinamik analizleri gerçekleştirilmiştir. Analizlerde kullanılmak üzere geçmiş yıllara ait deprem kayıtları incelenmiş ve 1995 Kobe depremi, 1999 Düzce depremi ve 2023 Kahramanmaraş depreminin yakın fay ve uzak fay özelliği gösteren yer hareketi ivme kayıtları seçilmiştir. Hareket denklemlerinin zaman tanım alanında sayısal çözümü için Python programlama dilinde bir yazılım geliştirilmiş ve bu yazılım ile Newmark yöntemi kullanılarak yapı sistemlerinin dinamik analizleri gerçekleştirilmiştir. Analiz sonuçlarının karşılaştırılabilmesi amacıyla benzer yapı sistemleri, SAP2000 yapısal analiz programı ile modellenerek sistemlerin dinamik analizleri doğrusal zaman tanım alanında gerçekleştirilmiştir. Analizler sonucunda, yapı sistemlerinin yer değiştirme-zaman davranışları belirlenerek sistemlerin en büyük yer değiştirme değerleri ve yer değiştirme-zaman grafikleri incelenmiştir. Yakın fay ve uzak fay yer hareketleri kullanılarak farklı serbestlik dereceli sistemlerden elde edilen analiz sonuçları karşılaştırılmış ve deprem yer hareketlerinin yapılar üzerindeki etkileri irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the effects of near-fault and far-fault ground motions on single-degree-of-freedom systems and multi-degree-of-freedom systems were investigated. For this purpose, dynamic analyses of different-degrees-of-freedom shear frame type structural systems showing linear-elastic behavior were conducted using the linear time-history analysis method. Earthquake records of the past years were examined to be used in the analyses, and the ground motion acceleration records showing near-fault and far-fault characteristics of the 1995 Kobe earthquake, 1999 Düzce earthquake and 2023 Kahramanmaraş earthquake were selected. A software was developed in the Python programming language for the numerical solution of motion equations in the time history, and dynamic analyses of structural systems were conducted using the Newmark method with this software. In order to compare the analysis results, similar structural systems were modeled with the SAP2000 structural analysis program, and dynamic analyses of the systems were performed in the linear time history. As a result of the analyses, the displacement-time behaviors of the structural systems were determined, the maximum displacement values and the displacement-time graphs of the systems were investigated. The analysis results obtained from different-degrees-of-freedom systems using near-fault and far-fault ground motions were compared, and the effects of earthquake ground motions on structures were examined.