Obez çocuklarda irisin düzeylerinin, non-alkolik yağlı karaciğer hastalığı, fiziksel aktivite düzeyi, glukoz ve lipid metabolizması parametreleri ile ilişkisi
Relation of irisin levels, non-alcoholic fatty liver disease, physical activity level, glucose and lipid metabolism parameters in obese children
- Tez No: 496987
- Danışmanlar: PROF. DR. BİRGÜL KİREL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
İrisin, beyaz yağ dokusunun kahverengi yağ dokusuna dönüşümünü, termojenezin artmasını ve enerji harcanmasını sağlayan bir miyokindir. Bu çalışmanın amacı obez çocuklarda serum irisin düzeylerinin, non-alkolik yağlı karaciğer hastalığı (NAFLD), fiziksel aktivite düzeyi, glukoz ve lipid metabolizması parametreleri ile ilişkisi saptamaktır. Yaşları 11-18 yıl olan ve pubertesi başlamış toplam 60 obez çocuk (31 kız, 29 erkek) çalışmaya dahil edildi. Bu hastaların 30'unda NAFLD vardı. Kontrol grubunu yaş ve cinsiyet açısından benzer 28 sağlıklı çocuk (14 kız, 14 erkek) oluşturdu. Median irisin düzeyi tüm obez grupta (5,26(4,2-6,1) µg/ml) olup, kontrol grubundan (7,5(6,46-9,1) µg/ml) düşüktü (p0,05). Serum irisin düzeyleri ile VKİ, bel çevresi, kalça çevresi, bel/kalça oranı, kol çevresi, deri kıvrım kalınlıkları (triseps ve biseps), AST ve ALT düzeyleri arasında negatif, HDL-K ile pozitif korelasyon saptandı. Sonuç olarak; obez çocuklarda serum irisin düzeyleri düşüktür. NAFLD'si olan ve olmayan hastalar arasında serum irisin düzeyleri farklı değildir. İrisin düzeyleri, yağ dokusu parametreleri ve ALT-AST düzeyleri ile negatif ilişkili idi. Obezlerde saptanan düşük serum irisin düzeyleri, bu hastalarda kas kitlesinin ve/veya kahverengi yağ dokusunun azalmış olması ve karaciğer hasarının olması ile ilişkili olabilir.
Özet (Çeviri)
The irisin is a myokine that converts white fat tissue to brown fat tissue, thereby increasing thermogenesis and providing energy expenditure. The aim of this study is to determine the relation of serum ırisin levels, non-alcoholic fatty liver disease (NAFLD), physical activity level, glucose and lipid metabolism parameters in obese children. A total of 60 pubertal obese children (31 girls, 29 boys) aged between 11 and 18 years were included in this study. There were NAFLD in 30 of these patients. The control group consisted of 28 healthy children (14 girls, 14 boys) who were similar in age and sex to the obese group. The median irisin level was lower in the obese group (5,26 (4,2-6,1) μg/ml) than in the control group (7,5 (6,46-9,1) μg/ml) (p0.05). In the all groups, there was a negative correlation between serum irisin levels and BMI, waist circumference, hip circumference, waist/hip ratio, arm circumference, skinfold thickness (triceps and biceps) and AST, ALT levels, a positive correlation with HDL-C. Consequently, low serum irisin levels are found in obese children. It is not different between patients with and without NAFLD. Irisin levels are correlated negatively with fat tissue parameters and ALT-AST levels. Low irisin levels may be related to the presence of decreased muscle mass and/or decreased brown adipose tissue and hepatic injury in obesity.