Gruplar ve çizgeler
Groups and graphs
  1. Tez No: 814222
  2. Yazar: SUNDUS MOHAMMAD OTHMAN NASHAT EMRAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ UTKU YILMAZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu tez çalışmasında, grup teorisi ve çizge teorisindeki temel tanım ve teoremler verildikten sonra, devresel çizgenin tanımı ve özellikleri verilmiştir. Lewis ve diğ. [3] direkt çarpım gruplarının devresel çizgeleri üzerinde çalışmıştılar. Bu tez çalışmasında, bu makale başlıca referanstır. Bulgular bölümünde, direkt çarpım gruplarının devresel çizgeleri ile ilgili daha fazla ayrıntı verilmiştir. Özellikle mertebeleri aralarında asal olan iki alt grubun iç direkt çarpımı olarak yazılabilen gruplarla ilgilenilmiştir. Ayrıca, devresel çizgenin bağlantılı olması için bazı yeterli koşullar verilmiştir ve bu durumda söz konusu çizgelerin çapları hakkında sonuçlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, after giving the basic definitions and theorems in group theory and graph theory, the definition and properties of cyclic graph are given. Lewis and others [3] in their article have worked on the cyclic graph of the direct product of groups. This article is the main reference in this thesis. In the results section, more details about the cyclic graph of direct product groups are given. In particular, the groups which are internal direct product of two subgroups with relatively prime orders are studied. Also, some sufficient conditions for having connected cyclic graph are given and in this case, some conclusions are obtained about the diameter of the graph.