Martin Heidegger'in hermeneutiği ve tarih anlayışı
The Hermeneutics and history understanding of Martin Heidegger
- Tez No: 81424
- Danışmanlar: PROF. DR. DOĞAN ÖZLEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
TEZ ÖZETİ Martin Heidegger'in düşünce sistemi, Varlık ve varoluşun ontolojik ve tarihsel yapışma ilişkindir. Onun felsefesi, geleneksel varlık anlayışından Temel Ontoloji'ye geçişi simgeler. Heidegger bu yolda tözcülüğün, rasyonalist tutumun ve öznelciliğin eleştirisini yapmaktadır. Onun Epistemolojiye yönelimi, Greklerden başlayarak bütün Batı felsefesinin sorgulanmasını içerir. Heidegger, metafizik ve mantık gibi alanları -ki bu alanlar sağın bilimleri oluştururlar- çözümler ve Temel Ontoloji'ye bağlı kalır. Onun felsefesinde Varlık' m hakikati temeldir. Ve yine bu hakikatin asıl anlamı tarihselliktir. İnsani tüm durumlar ve bilme etkinliği zamansal olan bir alana taşınmıştır. Tarih bilinci sadece anlama veya yorumlama ile kazanılır.“Martin Heidegger'in Hermeneutiği Ve Tarih Anlayışı”adlı bu çalışma işte bu öncüllerden hareket etmektedir. Başlıca konular; hakikat, dünya-içinde-Varlık, modern zamanlara eleştiri ve zamansallıktır. Ayrıca Heidegger'in teori-tarih ayrımı üzerine tavrının değerlendirilmesi yapılmıştır. Doğa Bilimleri ve Tarih Felsefesi'nin yerleri belirlenmeye çalışılmıştır. Ayrıca modern çağın“nesnelleştirme”geleneğinin sorgulanması da ele alınmıştır. Tin bilimlerinin temellendirilmesinin en son örneğini Dilthey'da görüyoruz. Heidegger'in de bu temellendirmeye önemli katkıları olmuştur. Bu tezde, bu katkılar, Heidegger'in önceki bölümlerde bahsedilen temel düşünceleri doğrultusunda değerlendirilmiştir. 171
Özet (Çeviri)
SUMMARY OF THESIS The idea system of Martin Heidegger is related to historical and ontology structure of being and existence. His philosophy symbolizes to pass to Fundemental Ontology from understanding of the traditional being. Heidegger criticizes about substantialism, subjectivism and rationalism attitude in this system. His orientation to epistemology, contains investigation of Grek' s and all the west philosophy. Heidegger, queries subjects like metaphysics and logic -that these systems form the exact sciences-, being loyal to the Fundamental Ontology. The truth of being is basing his philosophy. And the base meaning of this truth is being historical. All the humane situations and knowing activity moved to a temporal area. The historical consciousness acquires only with understanding or interpretation. The name of this study“The Hermeneutics and History Understanding of Martin Heidegger”that this study behaves from these basis'. The main subjects are; Truth, Being-in-the- World, Critical of Modern Epochs and Temporitat. It was tried to deal with Heidegger's point of view about theory- history differentiation. The places of the Nature Sciences and the Philosopy of History was tried was determined. On the other hand, tradition of“objectivation”of the modern era were examined. We can see the proving the validity of Moral Sciences in Dilthey. Heidegger made major contribution on this validity. In this thesis these contributions have been appreciated through basic ideas vhich have been mentioned on the previous chapters of Heidegger. ÎC' m -^m^^T****®