Daskyleion'da bulunan graffitolu ve dipintolu seramiklerin değerlendirilmesi
The potteries with graffiti and dipinti from Daskyleion
  1. Tez No: 81423
  2. Yazar: HANDAN YILDIZHAN
  3. Danışmanlar: PROF. TOMRİS BAKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klasik Arkeoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 198
Özet
Daskyleion'da bulunmuş olan graffitolu ve dipintolu seramikleri ele aldığımız bu çalışma, sadece bu seramiklerin form özelliklerini, tarihlerini belirlemekle kalmamış aynı zamanda Daskyleion eski çağ kültürlerinin birbirlerine etkileri hakkında bilgiler verilirken, bu ilişkinin siyasi, politik olaylarla da nasıl şekillendiğini ortaya koymuştur. Ayrıca Daskyleion'un maddi kültürü, ekonomik ve politik yapılanması hakkında net bilgiler edinmemizi sağlamasının yamsıra aynı zamanda da eskiçağ tarihi coğrafyasının değerlendirilmesinde de oldukça faydalı olmuştur. Yazıların başta Grekçe olmak üzere, Phryg, Karia, Lydia dilinde farklı seramik ekollerinin ürünleri üzerine yazılmış oldukları görülür. Yazı ve işaretlerin yoğun olarak başta, yerel üretim olarak kabul edilen seramiklerden kase formu üzerinde ve bu formu takiben Attika üretimi içki kaseleri (daha çok kylix ve skyphoslar) üzerinde yer aldıkları görülmüştür. Bu veriler Daskyleion'un sosyo kültürel ve etnik yapısını yansıtması bakımından önemlidir. Yazılar arasında vazo sahiplerini belirten isimler ve işaretler, monogramlar ve kısaltmaların yamsıra ticari, sayısal ve alfabetik olmayan işaretler, çömlekçi yazılan ve adak yazısı olabilecek ifadeler bulunmaktadır. Üzeri yazılı seramiklerin bir bölümünün Daskyleion'da Hisartepe üzerindeki varlığı kabul edilen Kybele kutsal alanına, adak eşyaları olarak sunuldukları kabul edilir.
Özet (Çeviri)
This study, which is concentrated on the pottery with graffiti and dipinti from Daskyleion, not only determines the characteristic of shapes and their dates, but also gives information on the influences among the ancient cultures in Daskyleion while showing out how this relation was shaped with the political events. Moreover, the material culture of Daskyleion helps us to have clear information on the economical and political structure, and also contributes to the evaluation of the ancient historical geography. The incriptions are written on different pottery classes in mostly Greek, then in Phrygian, Lydian and Carian. Inscriptions and sings are mostly observed on bowls, which are accepted as local productions, then Attic drinking cups (mostly kylix and skyphos). These evidences are important, for they reflect the socio-cultural and ethnic structure of Daskyleion. Among the inscriptions are the names and sings bearing the owner of the vessel, monograms and abbreviations, and also sings, which are not commercial numerical nor alphabetical, there are also potters inscriptions and expressions which could be dedicatory inscriptions. Some of the pottery with inscription are thought to have been dedicated as offerings to the so-called sanctuary of Cybele at Hisartepe in Daskyleion.