Mobil market alışverişi uygulamalarının mobil sağlık uygulamaları ile entegrasyonunun tüketici davranışı kapsamında incelenmesi
Examining the integration of mobile grocery shopping applications with mobile health applications within the scope of consumer behavior
  1. Tez No: 985668
  2. Yazar: ŞEBNEM KARAKAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TAŞKIN DİRSEHAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Global Pazarlama Bilim Dalı
Özet
Günlük ihtiyaçların karşılanmasında mobil market alışverişi, sağlıklı kilo yönetiminde ise beslenme uygulamalarının kullanımı giderek yaygınlaşmaktadır. Bu iki hizmetin tek bir platformda bütünleşmesi hem tüketici deneyimini zenginleştirme hem de mobil teknoloji araştırmaları için yeni bir perspektif sunma potansiyeline sahiptir. Bu çalışma, mobil market alışverişinin beslenme uygulamalarına entegre edildiği bir senaryoda kullanıcıların kullanım niyetini belirleyen faktörleri ortaya koymayı ve test etmeyi amaçlamaktadır. Araştırmada nitel ve nicel yöntemlerin bir arada kullanıldığı karma yöntem yaklaşımı benimsenmiş; bu kapsamda odak grup görüşmeleri (n = 23) hibrit tematik analiz yöntemiyle, nicel aşama verileri ise SmartPLS4 programından faydalanılarak Yapısal Eşitlik Modellemesi (n = 456) ile analiz edilmiştir. Çalışmada Birleşik Teknoloji Kabulü ve Kullanımı Teorisi II modeli, çeşitli risk algıları gibi deneyimsel faktörlerin yanı sıra, kişisel yenilikçilik, fiyat duyarlılığı ve sağlık bilinci psikografik değişkenleriyle genişletilmiştir. Nitel bulgular, faydacı ve hedonik motivasyonlar, kişiselleştirme, oyunlaştırma ve kişisel yenilikçiliğin kullanım niyetini olumlu; gizlilik riski, finansal risk, psikolojik risk gibi çeşitli risk algılarınınsa olumsuz etkilediğini göstermektedir. Nicel bulguların da bu sonuçları desteklediği; sosyal etkinin kullanım niyeti üzerinde en yüksek etkiye sahip olduğu (ß = 0,255) ve kişisel yenilikçiliğin hem kullanım niyeti (ß = 0,230) hem de fayda algıları üzerinde güçlü ve olumlu; risk algıları üzerinde ise güçlü ve olumsuz bir etki yarattığı görülmüştür. Modelin yüksek açıklayıcılık düzeyi (R2 = 0,567) bu bulguları desteklemektedir. Modele yaş, cinsiyet ve eğitim düzeyi kontrol değişkenleri dahil edildiğinde açıklayıcılık gücü artmıştır (R2 = 0,582). Sonuçlar, geleneksel teknoloji kabul modellerinin dijital çağın dinamiklerini açıklamada yetersiz kaldığını ve genişletilmiş BTKKT II modelinin bu boşluğu önemli ölçüde giderdiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Mobile grocery shopping has become increasingly prevalent for meeting daily needs, while nutrition applications are widely used for healthy weight management. Integrating these two digital services on a single platform holds the potential to both enhance consumer experience and provide new perspectives for mobile technology research. This study aims to identify and test the factors influencing users' behavioral intention in a scenario where mobile grocery shopping is integrated with a nutrition application. A mixed-methods approach was adopted, incorporating focus group interviews (n=23) analyzed through hybrid thematic analysis, and quantitative data examined via Structural Equation Modeling (SEM) using SmartPLS4 (n = 456). The Unified Theory of Acceptance and Use of Technology II (UTAUT2) model was extended with experiential factors such as perceived risks, and psychographic variables including personal innovativeness, price sensitivity, and health consciousness. Qualitative findings indicate that utilitarian and hedonic motivations, personalization, gamification, and personal innovativeness positively influence behavioral intention, whereas various perceived risks—such as privacy, financial, and psychological risks—have negative effects. Quantitative results corroborate these findings: social influence exhibits the strongest effect on behavioral intention (β = 0.255), while personal innovativeness strongly and positively affects both behavioral intention (β = 0.230) and perceived benefits, and negatively impacts perceived risks. The model demonstrates high explanatory power (R² = 0.567), which increases to R² = 0.582 when control variables including age, gender, and education are incorporated. These results suggest that traditional technology acceptance models are insufficient to explain the dynamics of mobile technology adoption, and that the extended UTAUT2 model effectively addresses this gap.