Mobil pazarlamada alışveriş amaçlı kullanılan uygulamalara karşı Z kuşağının tutum ve davranışlarının incelenmesi
Examining the attitudes and behaviors of generation Z towards applications used for shopping purposes in mobile marketing
- Tez No: 865951
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FUNDA BAYRAKDAROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
İnsanların günlük yaşamında mobil cihazlarla alışverişi gün geçtikçe artan bir öneme sahip olmuştur. Mobil pazarlamanın gelişmesi sonucunda üreticiler ve tüketiciler olarak geniş bir kitle bu değişimden etkilenmektedir Mobil cihazlar ile birlikte tüketici ile üretici arasındaki mesafeyi ve süre engelini kaldıran, hedef kitleye daha çabuk ulaşmayı hedefleyen mobil pazarlama tüm sektörleri etkilemektedir. Mobil uygulamalar ve teknolojik gelişmeler ile beraber online tüketici kitlesinin başrolünde Z kuşağı yer almaktadır. Mobil uygulamalarda yapılan alışverişlerde tüketici davranışlarının analiz edilmesi doğru hedef kitleye, yeni stratejilere ve daha çok kanallara ulaşılmasını sağlayacaktır. Buradan hareketle mobil pazarlamada alışveriş olanağı tanıyan uygulamalara yönelik Z kuşağı tutum ve davranışlarının incelenmiştir. Bu kuşağın büyük bir kısmını öğrenciler oluşturmaktadır. Ancak bazıları yeni deneyimler için para harcamaya hazır olarak iş hayatında ve tüketici kitlerinde yerini almaktadır. Çalışmada nitel araştırma yöntemi ile derinlemesine görüşme tekniği gerçekleşmiştir. Çalışmanın evreni Antalya'nın Alanya ilçesinde yaşayan 2000 ve sonrası doğan Z kuşağı bireyleri oluşturmaktadır. Araştırmanın örnekleminin belirlenmesinde kolayda örnekleme tercih edilmiştir. Çalışmanın verileri, derinlemesine görüşme yöntemi ile toplanmış olup, veri toplama aracı olarak yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Toplanan veriler sonucunda betimsel analiz tekniğinden faydalanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre Z kuşağı bireyleri alışveriş amaçlı kullanılan mobil uygulamalara karşı algısal boyutlar incelendiğinde kullanım algısı açısından görselliğin önemli, kullanımı kolay algoritmaya sahip uygulamaları tercih etmektedirler. Marka ve kalite açısından fiyat öncelikli sırada yer alırken, marka sadakati olmayan daha çok fırsatlarla ilgilenen ve risk almayı sevmeyen bu tüketiciler sosyal çevrelerine karşı beğenilme arzusunun yüksek olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Shopping via mobile devices has become increasingly important in people's daily lives. As a result of the development of mobile marketing, a wide audience, producers and consumers, are affected by this change. Mobile marketing, which removes the distance and time barrier between consumers and producers with mobile devices and aims to reach the target audience more quickly, affects all sectors. With mobile applications and technological developments, Generation Z plays the leading role in the online consumer base. Analyzing consumer behavior in purchases made on mobile applications will enable reaching the right target audience, new strategies and more channels. Based on this, the attitudes and behaviors of Generation Z towards applications that allow shopping in mobile marketing were examined. A large part of this generation consists of students. However, some are taking their place in business and consumer kits, ready to spend money for new experiences. In the study, qualitative research method and in-depth interview method were carried out. The population of the study consists of Generation Z individuals born in 2000 and later, living in Alanya district of Antalya. Convenience sampling was preferred in determining the sample of the research. The data of the study was collected by in-depth interview method and a semi-structured interview form was used as a data collection tool. As a result of the collected data, descriptive analysis technique was used. According to the research results, when the perceptual dimensions of the mobile applications used for shopping are examined, Generation Z individuals prefer applications with visuality and easy-to-use algorithms in terms of usage perception. While price comes first in terms of brand and quality, it is seen that these consumers who do not have brand loyalty, are more interested in opportunities and do not like to take risks, have a high desire to be liked by their social circles.