Development of copper ion based smart photodynamic therapy agents for controlled activation and photosensitivity side effect
Kontrollü aktivasyon ve fotosensitivite yan etkilerine karşı bakır iyonu temelli akıllı fotodinamik terapi ajanlarının geliştirilmesi
- Tez No: 814253
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YUSUF ÇAKMAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoteknoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Kanser günümüzde en önemli sağlık sorunlarından biridir ve fotodinamik terapi, kemoterapi ve radyoterapi gibi geleneksel tedavilere bir alternatif olarak kabul edilmektedir. Fotodinamik terapinin bileşenleri oksijen, fotoduyarlılaştırıcı ve oksijendir. Uygun dalga boyundaki ışık ile uyarılan fotoduyarlılaştırıcı reaktif oksijen türleri üretir ve hücre ölümüne yol açar. Fotodinamik terapi hedefli bir tedavi olacak şekilde tasarlanabilir. Bu tez kapsamında nitrik oksit ile aktifleşebilen ve fotosensitiviteye karşı BODIPY temelli fotodinamik terapi ajanları tasarlanmış ve sentezlenmiştir. Literatürde tümör bölgesinde normal dokulara kıyasla daha yüksek konsantrasyonlarda nitrik oksit olduğu rapor edilmiştir. Bu nedenle, bu tezde kanser hücrelerindeki yüksek nitrik oksit ile aktive olabilen fotoduyarlılaştırıcı tasarlanmıştır. Aktifleştirilebilir fotoduyarlılaştırıcı, BODIPY molekülünün mezo pozisyonuna yerleştirilen piridinyum ünitesi içerir ve bu ünitenin Cu(II) ile kompleks oluşturması sonucu foto-inaktif duruma geçer. Cu(II) ile kompleks oluşturmuş bu fotoduyarlılaştırıcının kanser hücrelerinde nitrik oksit ile etkileşimi sonrası fotoduyarlılaştırıcı aktif hale gelir ve singlet oksijen üretimi ile hücre ölümüne yol açar. Bu tezde tasarlanan bir diğer fotoduyarlılaştırıcı zamana bağlı fotodinamik terapi etkisine sahiptir ve fotodinamik terapide gözlemlenen tedavi sonrası fotosensitiviteyi çözmeyi amaçlamaktadır. Tasarlanan molekül yapısında hidrazon bağı bulundurur ve Cu(II) ile kompleks oluşturarak foto-aktif hale gelip singlet oksijen üretir. Literatürde hidrazon bağının hemen kopmadığı ancak belli bir süre kopmaya dayandığı ve ardından kısmi ya da tam bağ kopmasının gözlemlendiği belirtilmiştir. Bu fotoduyarlılaştırıcı da belli bir süre singlet oksijen üretir ve ardından hidrazon bağının kopması ile inaktif hale gelir. Bu nedenle, tedavi sonrası inaktif hale gelen bu fotoduyarlılaştırıcının fotosensitiviteyi engelleyeceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Cancer is one of the major health problems and photodynamic therapy is considered as an alternative to conventional therapies such as chemotherapy and radiotherapy. The components of photodynamic therapy are oxygen, photosensitizer and light. The photosensitizer that is exposed to appropriate wavelenght of light produces reactive oxygen species and causes cell death. Photodynamic therapy can be designed as targeted cancer therapy. In this thesis, BODIPY based photodynamic therapy agents that are activatable with nitric oxide and against photosensitivity were designed. In the literature, relatively high concentration of nitric oxide in tumor microenvironment is reported. Therefore, photosensitizer that is activated with high concentration of nitric oxide in cancer cells is designed in this thesis. The designed activatable-photosensitizers contain Cu(II) complexed pyridinium unit at the meso position of BODIPY molecule and at this state it is photo-inactive. The interaction of this Cu(II) complexed photosensitizer with nitric oxide converts photosensitizer to photo-active state and singlet oxygen production and cell death is observed in cancer tissue, selectively. The other photosensitizer designed in this thesis has time-controlled photodynamic therapy action. This photosensitizer contains hydrazone bond and hydrazone bond is not hydrolysed immediately and it resists hydrolysis. If it is allowed to wait for a while, partial or total hydrolysis of hydrazone bond is observed. The photosensitizer forms complex with Cu(II) and produces singlet oxygen for a certain period of time. After that, hydrazone bond is hydrolysed and activity of photosensitizer is terminated and it becomes inactive. Since photosensitizer becomes inactive after treatment, this photosensitizer can eliminate photosensitivity side effect after the treatment.