0-6 yaş çocuk mobilyalarında kullanılan yüzey boyalarının iç ortam hava kalitesine etkilerinin araştırılması
Examination of surface paint used in 0-6 years old children's furniture investigation of effects of indoor air quality
- Tez No: 814256
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DAMLA ALTUNCU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Halk Sağlığı, Kimya Mühendisliği, İç Mimari ve Dekorasyon, Public Health, Chemical Engineering, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 246
Özet
Endüstrileşmeyle malzeme çeşitliliği artarken sağlıklı iç ortam kalitesi bozulmakta, tasarlanmış sağlıklı iç mekanlara olan ihtiyaç artmaktadır. Malzeme alternatifleri çoğalırken ahşap esaslı levhalar mobilya sektöründe liderliği devam ettirmektedir. Ahşap bazlı mobilyalarda üst yüzey işlemlerinde; boyama sistemleri kullanılmaktadır; içerdikleri limitte kimyasal zararlı kirletici maddelerle iç ortam hava kalitesini (İHK, IAQ) etkilemektedir. Uçucu Organik Bileşikler (UOB,VOC), Formaldehit; mobilya levhalarıyla yüzey boyalarından salınan iç ortam kirleticilerindendir. Bebek-çocuklar %80 zamanlarını iç mekanlarda geçirdiklerinden kirleticilere uzun dönem maruzdur; büyümelerinin devam etmesiyle yetişkinlerden fazla etkilenmektedir. VOC, Formaldehitin alerji, göz, solunum, hastalıkları; kansere kadar olumsuz sağlık etkileri olmaktadır. Makalenin konusu, teknolojilerle iç mekanlarda yapay çevreler oluşturmasıyla; iç mekan donatılarından kaynaklanan, IAQ dolayısıyla çocuk sağlığını olumsuz etkileyen unsurların artması nedeniyle seçilmiştir. Amacı, farklı ahşap bazlı mobilyaların farklı yüzey boyalarından oluşan kirliliğin IAQ'ne etkilerinin araştırılmasıdır. 0-6 Yaş Bebek Çocuk Mobilyalarında yüzey boyalarından kaynaklanan VOC, formaldehit salınımları, insan sağlığını etkilemesi yönünden incelenmiştir. Gereken önlemler sıralanmıştır. Çalışmada, iç ortam kirleticilerinin türleri, kaynakları, hasta bina sendromu (HBS), VOC, formaldehit, sağlığa etkileri, ahşap esaslı levhaların, yüzey boyaların özellikleri, VOC ve formaldehit deneyleriyle standartları açıklanmıştır. Bebek, çocuklar için sağlık etkileri, ahşap bazlı yüzey boyalı bebek çocuk mobilyasından IAQ'ni etkileyen, VOC, formaldehit miktarının tespiti için kullanılan standart metotlar açıklanmıştır. Deneylerle ölçülen VOC, formaldehit salınım miktarları belirlenmiştir. Yüzeyi boyalı ahşap esaslı çocuk mobilyaları incelenmesi, endüstriyel seri üretim evreni ve tercih eden kitle olması sebebiyle seçilmiştir. Masif ahşap, Yonga Levha, Kontrplak kapsam dışındadır. Türkiye piyasasında üretilen ahşap esaslı boyalı levhalardan alınan numuneler; VOC, formaldehit miktarı açısından karşılaştırılmıştır. Seçilen malzemeler IAQ ile uyumlu olması sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
While the variety of materials increases with industrialization, the quality of the healthy indoor environment deteriorates and the need for designed healthy interiors increases. As material alternatives proliferate, wood-based boards continue to be the leader in the furniture industry. Furthermore, in wood-based surface treatments in furniture; painting systems are used containing chemicals that threaten indoor air quality (IAQ) with harmful pollutants. Formaldehyde & Volatile Organic Compounds (VOC) are those harmful chemicals according to their limits and affect the indoor air quality through pollutants released from furniture boards and surface paints. Since children spend 80% of their time indoors, they are experiencing long-term exposure to these pollutants. They are affected more critically than adults during their childhood development years. VOC has raised health concerns regarding but not limited to formaldehyde allergy, eye and respiratory diseases and even cancer. The subject of the article is chosen because of the rising number of negative health effects of artificial interior environments on child health. The purpose of this study is to provide an analysis of the effects of pollution stemming from various surface finishes of wood-based furniture on IAQ. The VOC and formaldehyde emissions in 0-6 year old infant furniture are selected because they are a major concern to human wellbeing. The required precautions are listed in this study. Moreover, this study includes: the types of interior air polluters and their origins, the sick building syndrome (SBS), VOC, formaldehyde, its effects on health, the types of wooden surfaces and the paints used on wooden furniture and lastly this dissertation also includes their VOC and formaldehyde test results and standards. Other than that, this analysis also mentions the pollution effects on babies and children, the influence of VOC and formaldehyde polluted from children's furniture on IAQ and lastly the standard methods employed to identify the amount of these above-mentioned pollutions. With the help of the tests, the specific amounts are determined. The instance of painted surface wooden children's furniture is picked because of the industrial production space and its target audience. Solid wood, particle board and plywood are not within the scope of this study. The specimen are gathered from the painted wood surfaces sold in the Turkish market and are compared with regards to their VOC and formaldehyde emissions. This study finds that the produced furniture must be in accordance with IAQ.