Dentın-Pulpa kompleksi dokusunu yeniden oluşturmak için çok duvarlı karbon nanotüp / polilacktik asit isklele üretilmesi
Synthesis of multi-walled carbon nanotube/polylactic acid scaffold for regeneration of Dentin-Pulp complex tissue
  1. Tez No: 814255
  2. Yazar: ROLA MOH'D YAHYA M.SH. ZAHEDAH
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BİRCAN DİNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Diş Hekimliği, Mühendislik Bilimleri, Bioengineering, Dentistry, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doku Mühendisliği ve Rejeneratif Tıp Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Doku Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Dentin-pulpa kompleksi doku rejenerasyonu, doku mühendisliği ve rejeneratif diş hekimliği uygulamalarında büyük bir zorluk oluşturmaktadır. Bu çalışmada, Multi-Walled Carbon Nanotube (MWCNT) ve Polilaktik Asit (PLA) kullanarak pulpa-dentin kompleks doku rejenerasyonunu kolaylaştırmak amacıyla yeni bir iskele sentezlemek hedeflemektedir. Bu araştırmanın amacı MWCNT/PLA iskelesinde sitotoksisite ve hücre-iskele etkileşimlerinin değerlendirilmesi ve pulpa-dentin kompleks rejenerasyon potansiyelinin değerlendirilmesidir. Bu amaçla dökülen geçici dişlerden, kök hücreler (SHED) izole edildi ve çoğaltıldı. Ayrıca insan osteoblast hücreleri çoğaltıldı. PLA iskele, %1 MWCNT/PLA iskele ve %0.5 MWCNT/PLA olmak üzere üç farklı konsantrasyonda iskele hazırlandı.. Hem insan osteoblast hücreleri (HOB) hem de SHED hücrelerinin iskelelerle etkileşimleri deneysel sürecin birinci, üçüncü ve yedinci günlerinde izlendi. Daha sonra, hücreler fikse edilerek ve DAPI boyama teknikleri kullanılarak hücre-iskele etkileşimleri değerlendirildi. MWCNT'nin PLA'ya eklenmesinin, asidik yan ürünler, hızlı bozunma ve sınırlı hücre etkileşimi gibi kısıtlamaları ortadan kaldıracağını düşünüyoruz. İskelelerin degradasyon testleri ve pH ölçümleri, MWCNT/PLA iskelesinin PLA iskele ile karşılaştırıldığında önemli ölçüde azalan bozunma hızına sahip olduğu ve asiditeyi etkili bir şekilde nötralize ettiği görülmüştür. Ayrıca, hem osteoblast hem de SHED hücreleri, MWCNT/PLA iskele ile uygun bir hücre canlılığı ve etkileşim göstererek, hipotezimizin her iki konsantrasyondaki geçerliliğini onayladı. Bu çalışmadan elde edilen sonuçlar, MWCNT/PLA iskelesinin pulpa-dentin kompleks doku rejenerasyonu için büyük potansiyele sahip olduğunu göstermektedir ve MWCNT/PLA iskelelerinin pulpa-dentin kompleks rejenerasyonu için uygun bir iskele modeli olabileceğini göstermiştir .
Özet (Çeviri)
The regeneration of dentin-pulp complex tissue presents a formidable challenge in the field of tissue engineering and regenerative dentistry. This study endeavours to address this challenge by synthesizing a novel scaffold utilizing Multi-Walled Carbon Nanotube (MWCNT) and Polylactic Acid (PLA) to facilitate the regeneration of pulp-dentin complex tissue. The primary objectives of this research encompass the assessment of cytotoxicity and cell-scaffold interactions within the MWCNT/PLA scaffold, with the ultimate aim of evaluating its potential for pulp-dentin complex regeneration. To accomplish these objectives, Stem Cells from Human Exfoliated Deciduous Teeth (SHED) cells and human osteoblast cells were meticulously isolated and cultured. Three distinct model scaffolds were meticulously prepared: a PLA scaffold serving as the control, a 1% MWCNT/PLA scaffold, and a 0.5% MWCNT/PLA scaffold. The interaction between both Human osteoblast cells (HOB) and SHED cells and with scaffolds was meticulously observed on the first, third, and seventh days of the experiment. Subsequently, fixation and DAPI staining techniques were employed to diligently evaluate the cell-scaffold interactions. The hypothesis suggested that incorporating MWCNT into PLA would effectively overcome limitations associated with acidic by-products, rapid degradation, and constrained cell interaction. Degradation tests and meticulous pH evaluations substantiated that the MWCNT/PLA scaffold exhibited significantly reduced degradation rates and effectively neutralized acidity when compared to the PLA scaffold. Furthermore, osteoblast and SHED cells demonstrated enhanced cell viability and markedly improved interaction with the MWCNT/PLA scaffold, confirming our hypothesis's validity across both concentrations. The results obtained from this study indicate that the MWCNT/PLA scaffold holds great potential for the regeneration of pulp-dentin complex tissue represents MWCNT/PLA scaffolds might be suitable for pulp-dentin complex regeneration, opening doors for future advancements in this field. Further investigations, including studies involving 3D scaffolds, and differentiation experiments are warranted to expand our understanding and prepare for future clinical investigations