Okul öncesi öğrenme ortamları ile öğrenci öğretmen ilişkisi
The relationship between preschool learning environments and student-teacher
  1. Tez No: 652212
  2. Yazar: MUZAFFER ÇAĞRICI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞERMİN METİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu araştırmanın amacı, okul öncesi öğrenme ortamlarının belirlenmesi ve öğrenci öğretmen ilişkisini incelemektir. Nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modelinin kullanıldığı araştırmanın örneklemini, 2019-2020 eğitim öğretim yılında Gaziantep ili Şahinbey ve Şehitkamil ilçe merkezindeki Millî Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı 6 bağımsız anaokulu ve bu okullarda görev yapmakta olan 61 öğretmen ile bu öğretmenlerin sınıfında bulunan 5 yaş 244 çocuk oluşturmaktadır. Araştırmada veriler, Harms ve Clifford (1980) tarafından geliştirilen ve Kler Klodya Tovim (1996) tarafından Türkçe 'ye uyarlanan Öğrenme Ortamları Değerlendirme Ölçeği (ECERS R) ile öğrenci öğretmen ilişikisini belirlemek için Pianta (1999) tarafından geliştirilen ve Ası ve Karabay (2018) tarafından Türkçe 'ye uyarlanan Öğrenci Öğretmen İlişki Ölçeği (ÖÖİÖ-K) ile toplanmıştır. Araştırma kapsamında elde edilen veriler, SPSS (Versiyon 24.0) kullanılarak analiz edilmiş, betimsel istatistik yöntemlerinin yanı sıra regresyon ve korelasyon analizleri kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen veriler sonucunda Öğrenme Ortamları Değerlendirme Ölçeği; Sınıf alanı ve mobilyaların alt boyutunun çok az ile iyi arasında, kişisel bakım alt boyutunun iyi ile çok iyi arasında, dil ve akıl etme alt boyutunun çok az iyi, aktiviteler alt boyutunun çok az iyi, etkileşim alt boyutunun iyi ile çok iyi, programın yapısı alt boyutunun iyi, aile ve personel alt boyutunun iyi seviyede olduğu tespit edilmiştir. ECERS-R ölçeğinin alt boyutlarından olan, sınıf alanı ve mobilyalar, rutin kişisel bakım, aktiviteler ve program yapısı alt boyutları ile Öğrenci-Öğretmen İlişkisi ölçeği alt boyutu olan çatışma alt boyutu arasında ise pozitif yönde bir ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the impact of learning environments on the student teacher relationship in that pre-period. Examples of the research using relational screening model from quantitative independent kindergarten research methods are 244 students studying with 61 teachers serving 5 age groups under the directorate of national education in Gaziantep Province Şahinbey and Şehitkamil district center in the 2019-2020 academic year. The data in the study was developed by Pianta (1999) to determine the student teacher relationship with the Learning Environments Assessment Scale (ECERS R) developed by Harms and Clifford (1980) and adapted to Turkish by KlerKlodyaTovim (1996) and Asi and Karabay (2018) adapted to Turkish by The Student Teacher Relationship Scale (STR-S) was collected. The data obtained within the scope of the study were analyzed using SPSS (Version 24.0) and regression and correlation analyses were used as well as visual statistical methods. As a result of the data obtained from the study, The lower size of the squat has been found to be significantly procedural. Class area and furniture is in a value range from very little to good with a value of 4.71 personalcare is good with a value of 5.78 is very goodvalue, diland a bristleis very good value with 4.08 aktiviti es were found to be of very little good value with a score of 4.22 Interaction 5.93 was at a level between good andvery good, program was goodwith 5.33 and family and staff was good with 5.45 has been detected. A positive relationship was found between the lower dimensions of ECERS-R scale, the class area and furniture, the routine personal care, activities and program structure infrastructure dimensions, and the conflict subsize skirmishes from the subsizes of the Student-Teacher Realtioans Scale.