Kuzeybatı Karia bölgesi geometrik dönem ölü gömme gelenekleri
Geometric period burial tradition of the Northwestern Caria region
  1. Tez No: 814259
  2. Yazar: İSMAİL ERNUR ÖZTEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ASUMAN BALDIRAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klasik Arkeoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 580
Özet
“Kuzeybatı Karia Bölgesi Geometrik Dönem Ölü Gömme Gelenekleri”başlığı altında çalışmamız yapılmıştır. İçinde özel bir coğrafi yapıya sahip olan Karia Bölgesi'nin kuzeybatı kesiminde yer alan ve“Kuzeybatı Karia Bölgesi”olarak tanımlanan bölgenin antik coğrafyası, nekropol alanları, dönemin ölü gömme gelenekleri ve kültür tarihinin değerlendirilmesi konu kapsamındadır. Çalışma kapsamında; Kuzeybatı Karia Bölgesi'nde kazı ve yüzey araştırma yöntemleri ile belirlenen Geometrik Dönem Nekropolleri toplu halde sunulmuştur. Bozukbağ, Börükçü, Euromos, Damlıboğaz (Hydai), Mylasa, Genciktepe, Beçin, Dirmil, Asarlık, Çömlekçi, Pedasa, Iasos, Belentepe ve Mengefe dönemin nekropol alanları arasında yer alır. Elde edilen verilerin mezar mimarisi, seramik ve küçük buluntuları, gömme gelenekleri ve ritüel uygulamalar açısından değerlendirilmesi sonucunda, Kuzeybatı Karia Bölgesi'nin Geometrik Dönem'deki kültür tarihine ışık tutulması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Our study was conducted under the title of“Geometric Period Burial Tradition of the Northwestern Caria Region”. The ancient geography of the region which is located in the northwestern part of the Caria Region with a special geographical structure and defined as the“ Northwestern Caria Region”, constitutes an assessment of the necropolis areas, burial traditions of the period and cultural history. Within the scope of the study; Geometric Period Necropolises in the North-Western Caria Region determined by excavation and surface research methods were presented collectively. Bozukbag, Börükçü, Euromosi Damlibogaz (Hydai), Mylasa, Genciktepe, Beçin, Dirmil, Asarlik, Çömlekçi, Pedasa, Iasos, Belentepe and Mengefe are among the necropolis areas of the period. As a result of evaluating the data obtained in terms of tomb architecture, ceramics and small finds, burial traditions and ritual practices, it is aimed to shed light on the cultur history of the Northwestern Caria Region in the Geometric Period.