Lykia-Karia sınırında antik bir yerleşim: Hippokome (Dalaman/Çöğmen)
An ancient city on the border of Lycia and Caria: Hippokome (Dalaman/Çöğmen)
  1. Tez No: 685470
  2. Yazar: EDA YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DUYGU SEVİL AKAR TANRIVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arkeoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 215
Özet
Kuzeybatı Lykia ve Karia bölgesi sınırındaki dağlık coğrafyada yer alan Hippokome Antik Kenti, tez çalışması boyunca pekçok açıdan ele alınmıştır. Kent, coğrafi koşullar nedeniyle dağlık ve akarsuyu bol bir yerleşim olması neticesinde civardaki diğer yerleşimlerden ayrılmaktadır. Bu nedenle Hippokome, Fethiye Körfezi'nin iç kesimlerinde kalan diğer küçük yerleşimler ile coğrafi ve politik paylaşımlarda bulunmuştur. Kentte bulunan hamam yazıtında yer alan yerleşim adları ve bağışçı listesi bu önermeyi desteklemektedir. Kentin önemi ve statüsü hakkında dönemsel değişimler gözlemlense de Oktapolis'in bir bölge olduğu ve Hippokome'un da bu bölgenin bir üyesi olduğu ileri sürülmektedir. Patara Yol Anıtı'nda da anılan Hippokome, aynı zamanda içerisinde bulunduğu yol ağı ile küçük yerleşimleri birbirine bağlamaktadır. Tez çalışması içerisinde, Hippokome'a yol güzergâhında bağlantıda olduğu yerleşimlerde ele alınmıştır. Kentte görülen kaya mezarları, başta Paavo Roos'un çalışmalarına dayanarak tekrar üzerinde durulmuş ve yer yer civar yerleşimlerdeki kaya mezarları ile karşılaştırılmıştır. Bununla birlikte Hippokome'da 2005 yılında definecilik yolu ile ele geçen 184 adet sikke katolog halinde olarak tez çalışmasına eklenmiştir. Bu tez çalışmasında yardımcı olan edebi kaynaklar, epigrafik belgeler ve modern araştırmalar neticesinde Hippokome Antik Kenti bilim dünyasına tanıtılmaya çalışılmaktadır. Anahtar Kelime: Hippokome, Kuzeybatı Lykia, Fethiye Körfezi, Oktapolis, Lyrnai, Symbra, Kalynda, Kaya Mezarı, Sikke
Özet (Çeviri)
The ancient city of Hippokome, located in the mountainous geography bordering the Northwest Lycia and Caria regions, has been discussed in many aspects throughout the thesis. Due to its geographical conditions, the city differs from other settlements in the vicinity as it is a mountainous settlement with plenty of rivers. For this reason, Hippokome has geographically and politically shared with other small settlements in the inner parts of Fethiye gulf. The settlement names and the donor list in the bath inscription in the city support this proposition. Although periodic changes are observed about the importance and status of the city, it is claimed that Oktapolis is a region and Hippokome is a member of this region. Hippokome, which is also mentioned in the Patara Road Monument, also connects small settlements with the road network it is in. In the thesis study, the settlements that it is connected to on the road route to Hippokome are discussed. The rock tombs seen in the city were handled primarily based on the works of Paaova Roos and were compared with the rock tombs in the surrounding settlements. The rock tombs seen in the city were primarily handled based on the works of Paavo Roos and were compared with the rock tombs in the surrounding settlements. In addition, 194 coins obtained by treasure hunting in Hippokome in 2005 were added to the thesis as a catalog study. In this thesis study, it is tried to introduce the Hippokome Ancient City to the scientific world as a result of literary sources, epigraphic documents and modern researches. Anahtar Kelime: Hippokome, Kuzeybatı Lykia, Fethiye Körfezi, Oktapolis, Lyrnai, Symbra, Kalynda, Kaya Mezarı, Sikke