Diaspora turizm kapsamında ABD'de yaşayan Yağlıdereliler
The people of Yaglidere living in the USA within thescope of diaspora tourism
  1. Tez No: 814284
  2. Yazar: ESRA NUR AYAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAYRAM KANCA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekoturizm Rehberliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ekoturizm Rehberliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Turistlerin çoğu, tekrarlanan ziyaretlerden sonra bir destinasyona bağlanırken, göçmen turistler, ziyaret öncesinde destinasyonun insanları, kültürü ve mirasıyla bağlantılı hissetmektedirler. Diaspora turizmi, diasporalarda yaşayan göçmenlerin köklerini aramak veya miraslarına bağlı hissetmek için ana vatanlarına yaptığı seyahat anlamına gelmektedir. Bu araştırmanın amacı, ABD'de yaşayan ve Türkiye'yi ziyaret eden Yağlıdereli göçmenlerin, ziyaret amaçlarının ve güdülerinin neler olduğunu belirleyebilmektir. Bu bağlamda bu araştırma ile bir turist olarak ata topraklarını ziyaret eden Yağlıdereli göçmenlerin ziyaretleri sosyolojik boyutta incelenecektir. Çalışmada araştırma yöntemi olarak amaçları bakımından keşfedici araştırma yaklaşımı ve fenomenoloji modeli benimsenmiştir. Nitel araştırma deseninin kullanıldığı bu araştırmada, veri toplama tekniği olarak derinlemesine yarı yapılandırılmış görüşme tekniği kullanılmıştır. Araştırma verisi, amaçlı örneklem kullanılarak maksimum çeşitlilik ile belirlenmiştir. Elde edilen veri nitel veri analizinde kullanılan içerik analizi ile kodlanmış, kategorize edilip yorumlanmıştır. Çalışmada, katılımcıların Türkiye'yi ziyaret etmelerindeki ana motivasyon kaynağının aile ve memleket özlemini gidermek olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Elde edilen bir diğer sonuç ise Türkiye'nin tarihi geçmişi, kültürel çeşitliliği, yemekleri ve doğal güzellikleri nedeniyle katılımcıların Türkiye'yi ziyaret ettikleri yönündedir. Çalışmada elde edilen sonuçlardan yola çıkılarak, turizm sektörünün katılımcı taleplerini göz önünde bulundurarak diaspora turizminin gelişimi için pazarlama stratejileri geliştirebilecekleri dolayısıyla ulusal ekonomiye daha fazla katma değer sağlayacakları ve diaspora turistlerinin memnuniyet oranını yükseltecekleri düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
While most tourists are connected to a destination after repeated visits, migrant tourists feel connected to the destination's people, culture and heritage prior to their visit. Diaspora tourism refers to the travel of immigrants living in diasporas to their homeland to seek their roots or to feel connected to their heritage. The purpose of this research is to determine the visit purposes and motives of the immigrants from Yaglidere who live in the USA and visit Turkey. In this context, with this research, the visits of immigrants from Yaglidere who visited their ancestral lands as a tourist will be examined in sociological terms. In the study, exploratory research approach and phenomenology model were adopted in terms of research methods. In this study, in which qualitative research design was used, in-depth semi-structured interview technique was used as the data collection technique. Research data were determined with maximum variation using purposive sampling. The obtained data was coded, categorized and interpreted with the content analysis used in qualitative data analysis. In the study, it was concluded that the main motivation source for the participants to visit Turkey is to satisfy their longing for family and homeland. Another result is that the participants visited Turkey because of Turkey's historical background, cultural diversity, food and natural beauties. Based on the results obtained in the study, it is thought that they can develop marketing strategies for the development of diaspora tourism by considering the participant demands of the tourism sector, thus providing more added value to the national economy and increasing the satisfaction rate of diaspora tourists.