15-16. yüzyıllarda Ayasuluğ kazası
The District Ayasuluğ in 15-16 th centuries
- Tez No: 81429
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL AKA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 404
Özet
Eskiçağların önemli bir liman kenti olan Efes, Türkler tarafından ilk defa 24.10.1304 tarihinde fethedilmiştir. Bu fetih yıllarında, şehir etrafında şehir etrafında çeşitli Türkmen gruplar yaşamakta idiyse de şehir uzun süre kale=şehir kimliğini devam ettirmiştir. Kale sahası, artan nüfusa yeterli gelmeyince, XIV. yüzyılın sonlarına doğru, nüfus, kaleden çıkarak kale civarında yeni mahalleler de oluşturarak, yerleşmeye başlamışlardır. Ayasuluğ şehri nüfusuna dâir ilk bilgilerimiz 1473-77 tarihli tahrir defteri olup, şehir 13 mahalle halinde tahrîr edilmiştir. Bu mahallelerde 494 hâne ve 55 mücerred yaşamakta idi. Bu meskûn nüfusun dışında şehirde ayrıca 69 hâne de yörük nüfus bulunmakta idi. Şehrin bu nüfusu 1512 senesinde yörüklerle beraber 798 hâne 42 mücerred, 1529 senesinde ise 681 hâne 205 mücerreddir. Kazanın ekonomisinde hububat XV ve XVI. Yüzyıllarda ilk sırada yer almaktadır. XVII. Yüzyılın ikinci yarısı ile beraber, çökme sürecine giren kazanın yerine, önceleri bir köyü olan Anya ( Kuşadası ), bölgesel bir liman olarak yükselmiştir.
Özet (Çeviri)
Ephesus, one of the impertont ports of the ancient times, conquered by the Turks firstly on October 24, 1 304. The citymaintained its identity of castle=city in the years of this conquest although various groups of Turcoman were living around it. Towards the end of XIV th century,when the area of castle become insufficient for the rising population, people began to from new quarters ( to settle down in new quarters ) araund the castle our early information about the population of Ayasuluğ City is the register book ( tahrir defteri ) of 1473-77, in which it was registered as 13 quarters. 494 families and 55 singles were living in these quarters. In addition to them there are also 69 inhabitant families of Yürük in the city population of Ayasuluğ.together with the Yürüks, was 798 families and 42 singles in the registerbook of 1512, and 681 families and 205 singles in 1529. Grain played the mast important role in the economy of the city during XV and XVI th centuries. By the second half of the XVII th century the city began to collapse and Anya ( Kuşadası ), which was a vilage formerly.took its place as a local port.