Trabzon ili örneğinde yerel halkın spor turizmine yönelik tutumlarının incelenmesi
Investigation of local people's attitudes too sports tourism in Trabzon province example
  1. Tez No: 814291
  2. Yazar: GURBET YİĞİTER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET MERT PASLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekoturizm Rehberliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ekoturizm Rehberliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
People's wishes and expectations about tourism tend to change. Sports and tourism seem to complement each other. The development of awareness about sports in the world and the increase in interest in sports are effective in bringing sports tourism to the agenda. The aim of this study is to examine the attitudes of the local people living in Trabzon, located in the Eastern Black Sea region, towards sports tourism. In the study, a questionnaire was applied and 625 people participated. According to the results, organization, personal contribution, job opportunities and economic contribution dimensions have an effect on the attitude towards sports tourism. It is among the results of the study that it is important to respect cultural values as well as economic factors in the positive development of local people's attitudes towards sports tourism. The results of the study are limited to the responses of 625 participants.
Özet (Çeviri)
İnsanların turizm konusundaki istek ve beklentileri değişme eğilimindedir.Spor ve turizm, birbirini tamamlayan alanlar olarak görünmektedir. Dünyada sporla ilgili bilincin gelişmesine ve spora olan ilginin artması spor turizminin daha fazla gündeme gelmesinde etkilidir. Bu çalışmanın amacı Doğu Karadeniz bölgesinde yer alan Trabzon ilinde yaşayan yerel halkın spor turizmine yönelik tutumlarını incelemektir. Çalışmada anket uygulaması yapılmış ve 625 kişi katılım göstermiştir. Ulaşılan sonuçlara göre spor turizmine yönelik tutumda organizasyon, kişisel katkı, iş olanakları, ekonomik katkı boyutlarının etkisi bulunmaktadır. Yerel halkın spor turizmine yönelik tutumlarının olumlu yönde gelişmesinde ekonomik faktörlerin yanında kültürel değerlere saygı gösterilmesinin önemli olduğu çalışmanın sonuçları arasındadır. Çalışmanın sonuçları, 625 katılımcının verdiği yanıtlarla sınırlıdır.