Comparison of the effects of telerehabilitation-based motor and cognitive dual task exercise in patients with parkinson's disease-a randomized controlled study
Parkinson hastalarında telerehabilitasyon temelli motor ve bilişsel ikili görev egzersizlerinin etkilerinin karşılaştırılması-randomize kontrollü bir çalışma
- Tez No: 814292
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EBRU AKBUĞA KOÇ, PROF. DR. NİLGÜN ÇINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Fizyoterapisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışma Parkinson Hastalığına sahip olan bireylerde telerehabilitasyon yöntemi ile motor ve kognitif ikili görev egzersizlerinin kognitif fonksiyon, denge, yürüme, düşme riski ve yaşam kalitesi üzerine etkilerini araştırmıştır. Çalışmaya dahil edilme kriterlerini karşılayan ve nörolog tarafından 'İdiopatik Parkinson Hastalığı tanılı 30 birey alınmıştır. Bireyler randomizasyon yöntemiyle Dual Task (DT) biliş (n=10), Dual Task motor (n=10) ve Kontrol grubu (n=10) olarak üç gruba ayrılmıştır. Tüm bireylere fiziksel egzersiz programı verilmiştir. Ayrıca Dual Task biliş grubundaki bireylere bilişsel görevler verilmiş ve Dual Task motor grubundaki bireylere ise motor görevler verilmiştir. Tedavi sekiz hafta boyunca haftada üç kez 60 dakika gözetim altında çevrim içi olarak fizyoterapist gözetiminde uygulanmıştır. Çalışmada yürüme hızını değerlendirmek için 10 metre yürüme testi, denge için Berg Denge Ölçeği (BDS) ve bilişsel fonksiyon için Montreal Bilişsel Değerlendirme Ölçeği (MoCA), düşme korkusu için Uluslararası Düşme Etkinliği Ölçeği (DEÖU), yaşam kalitesi için Parkinson Hastalığı Anketi (PHA-39), fiziksel performans için Zamanlı Kalk Yürü Testi (ZKYT), ekstremite gövde kuvveti ve kas dayanıklılığı için Beş Defa Oturup Kalkma Testi (5XSST) kullanılmıştır. Bireyler tedavi öncesi ve tedavi sonrasında (8 hafta) aynı fizyoterapist tarafından değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study investigated the effects of telerehabilitation and motor and cognitive dual-task exercises on cognitive function, balance, walking, fall risk and quality of life in individuals with Parkinson's Disease. Thirty individuals who met the inclusion criteria and were diagnosed with 'Idiopathic Parkinson's Disease' by a neurologist were recruited. Individuals were randomly divided into three groups as Dual Task (DT) cognition (n=10), Dual Task motor (n=10) and Control group (n=10). All individuals were given a physical exercise program. In addition, individuals in the Dual Task cognition group were given cognitive tasks and individuals in the Dual Task motor group were given motor tasks. The treatment was administered online under the supervision of a physiotherapist for 60 minutes three times a week for eight weeks. In the study, the 10- meter walking test was used to assess walking speed, the Berg Balance Scale (BBS) for balance, and the Montreal Cognitive Assessment Scale (MoCA) for cognitive function, the International Fall Effectiveness Scale (FES-I) for fear of falling, the Parkinson's Disease Questionnaire (PDQ-39) for quality of life, Timed Up and Go Test (TUG) was used for physical performance, and the Five Times Sit to Stand Test (5XSST) was used for extremity trunk strength and muscle endurance. Individuals were evaluated by the same physiotherapist before and after treatment (8 weeks).