Otomobil sektöründe satıcıların kullandıkları reklam stratejileri: Trabzon ili örneği-nitel bir çalışma
Advertising strategies used by dealers in the automobile industry: The case of Trabzon province-a qualitative study
- Tez No: 862935
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HARUN YÜKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Avrasya Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halkla İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Marka bilincini artırma stratejileri, reklamların marka değerlerini vurgulayarak tüketicilerde güven oluşturmayı hedefler. Ayrıca, duygusal bağ kurma stratejileri, tüketicilerin reklamı hatırlamasını sağlayarak uzun vadeli müşteri sadakati oluşturmayı amaçlar. Otomobil sektöründe satıcılar, tüketici davranışlarını etkilemek ve müşteri tabanlarını genişletmek için çeşitli reklam stratejileri kullanmaktadır. Bu tez, otomobil reklamlarının tüketicileri etkileme stratejilerini detaylı bir şekilde ele almaktadır. Araştırma, görsel, işitsel ve duygusal unsurları kullanarak potansiyel alıcıları cezbetme amacı taşıyan otomobil reklamlarının stratejik unsurlarını inceler. Görsel unsurlar arasında estetik çekicilik, araç performansının vurgulanması ve güçlü marka imajının iletilmesi bulunmaktadır. Duygusal unsurlar, reklamların öykü anlatımı, duygusal bağ kurma ve hedef kitlenin duygusal tepkilerini harekete geçirme konularını içermektedir. Trabzon'un özel koşulları dikkate alınarak yapılan bu araştırma, satıcıların hangi stratejileri tercih ettiğini, bu stratejilerin etkinliğini ve bölgesel faktörlerin bu stratejiler üzerindeki etkisini belirlemeyi amaçlamaktadır. Araştırma, literatür taraması, alan çalışması ve nitel keşifsel araştırma yöntemlerinden olan röportaj yöntemleri kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Sonuçlar, Trabzon ili örneğinde otomobil satıcılarının kullandığı reklam stratejilerini anlamamıza ve sektördeki eğilimleri değerlendirmemize yardımcı olacaktır. Bu çalışma, otomobil sektöründe reklam stratejilerinin yerel pazarlarda nasıl uygulandığını anlamak ve bu stratejilerin etkinliğini artırmak için önemli bir katkı sağlamaktadır. Bu tez, otomobil endüstrisi için etkili pazarlama stratejileri geliştirmek isteyen uzmanlara, reklamcılara ve araştırmacılara önemli bir rehberlik sunmaktadır. Ancak, gelecekteki çalışmalarda daha fazla örneklem ve farklı demografik grupları içeren araştırmaların yapılması, bu stratejilerin geniş bir kitle üzerindeki etkilerini daha kapsamlı bir şekilde değerlendirmek açısından önemlidir.
Özet (Çeviri)
Brand awareness strategies aim to build trust in consumers by emphasizing brand values in advertisements. Additionally, emotional bonding strategies aim to build long-term customer loyalty by ensuring consumers remember the ad. In the automobile industry, dealers use a variety of advertising strategies to influence consumer behavior and expand their customer base. This thesis discusses in detail the strategies of automobile advertisements to influence consumers. The research examines the strategic elements of automobile advertisements that aim to attract potential buyers by using visual, auditory and emotional elements. Visual elements include aesthetic appeal, highlighting vehicle performance and communicating a strong brand image. Emotional elements include the storytelling of advertisements, establishing emotional bonds, and activating the emotional reactions of the target audience. This research, conducted taking into account the special conditions of Trabzon, aims to determine which strategies sellers prefer, the effectiveness of these strategies and the impact of regional factors on these strategies. The research was carried out using literature review, field study and interview methods, which are qualitative exploratory research methods. The results will help us understand the advertising strategies used by car dealers in the Trabzon province example and evaluate trends in the sector. This study makes an important contribution to understanding how advertising strategies in the automobile industry are implemented in local markets and to increase the effectiveness of these strategies. This thesis offers important guidance to experts, advertisers and researchers who want to develop effective marketing strategies for the automobile industry. However, it is important to conduct studies involving more samples and different demographic groups in future studies to more comprehensively evaluate the effects of these strategies on a wide audience.