Ergenlerin duygu düzenleme ve iletişim becerilerinin incelenmesi
Exemination of emotion regulation and communication skills of adoloscent
- Tez No: 814295
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NAZAN KAYTEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu araştırmada ergenlerin duygu düzenleme ve iletişim becerilerinin farklı değişkenler açısından incelenmesi ve duygu düzenleme ile iletişim becerileri arasındaki ilişkinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın örneklemini Ankara il merkezinde bulunan Milli Eğitim Bakanlığına bağlı özel ve devlet liselerinde öğrenim görmekte olan, basit rastgele örnekleme yöntemi ile seçilen 13 ile 17 yaş arasında toplam 500 ergen oluşturmaktadır. Araştırma verileri“Kişisel Bilgi Formu”,“Duygu Düzenleme Ölçeği”ve“İletişim Becerileri Ölçeği”ile toplanmıştır. Verilerin analizinde t-Testi, ANOVA ve Pearson Korelasyon testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the emotion regulation and communication skills of adolescents in terms of different variables and to determine the relationship between emotion regulation and communication skills. 500 teenagers between the ages of 13 and 17 who attend public and private high schools in the heart of Ankara that are associated with the Ministry of National Education make up the study's sample. Research data were collected with the“Personal Information Form”,“Emotion Regulation Scale”and“Communication Skills Scale”. A t-Test, an ANOVA and Pearson Korelasyon test were used in the analysis of the data. As a result of the research, there was a significant difference between the emotion regulation skills of adolescents and gender, number of siblings, marital status of parents, self-perception status, hobby status, and communication status, as well as between communication skills and gender, age, grade level, high school type, self-perception, hobby, and ability to communicate. In addition, it was determined that as the emotion regulation skills of adolescents increased, their communication skills also increased.