Investigation of physical activity, fatigue severity, fear of covid-19, and covid-19 awareness levels according to the status of diagnosis covid-19 during the pandemic
Koronavirüs pandemisi sırasında covıd-19 geçiren ve geçirmeyen kişilerin fiziksel aktivite yorgunluk, covıd-19 korkusu ve covıd-19 farkındalığı düzeylerinin incelenmesi
  1. Tez No: 814300
  2. Yazar: ELİF İREM GÜRGAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RASMİ MUAMMER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Gürgan, E.İ (2023) Pandemi Sırasında Fiziksel Aktivite, Yorgunluk, COVID-19 Korkusu ve COVID-19 Farkındalık Düzeylerinin COVID-19 Geçirip Geçirmeme Durumuna Göre İncelenmesi. Yeditepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı Yüksek Lisans Tezi, İstanbul. Çalışmamızın amacı, pandemi sırasında COVID-19 geçirip geçirmeme durumuna göre fiziksel aktivite, yorgunluk şiddeti, COVID-19 korkusu ve COVID-19 farkındalık düzeyleri arasındaki farklılıkları değerlendirmektir. Çalışma 500 katılımcıdan oluşmaktadır. Katılımcılar COVID-19 tanısı alanlar“Grup 1”ve hiç COVID-19 tanısı almamış olanlar“Kontrol Grubu”olarak ikiye ayrılmıştır. Katılımcıların demografik özellikleri demografik bilgi formu ile incelenmiştir. Katılımcıların yaş ortalaması 28,82 ve standart sapması 11,35'tir. Katılımcıların boy ortalaması 170,45 ve standart sapması ± 7,91'dir. Katılımcıların kilo ortalaması 73.52 ve standart sapması ±12,47'dir. Fiziksel Aktiviteyi değerlendirmek için“Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi Kısa Formu (IPAQ-KF)”kullanılmıştır. Yorgunluk şiddeti,“Yorgunluk Şiddet Ölçeği (YŞÖ)”kullanılarak ölçülmüştür. COVID-19 korkusunu değerlendirmek için“COVID-19 korkusu (KKÖ)”kullanılmıştır. Bireylerin COVID-19 Farkındalığı“COVID-19 Farkındalık Ölçeği (KFÖ)”kullanılarak ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
Gürgan, E.İ (2023) Investigation Of Physical Activity, Fatigue Severity, Fear Of COVID-19, And COVID-19 Awareness Levels According To The Status Of Diagnosis COVID-19 During The Pandemic. Yeditepe University, Institute of Health Science, Department of Physiotherapy and Rehabilitation, MSc thesis, Istanbul. Our study aimed to evaluate the differences between physical activity, fatigue severity, fear of COVID-19, and COVID-19 awareness levels according to the status of COVID-19 during the pandemic. The study consists of 500 participants and participants were divided into two as a“Group 1”for those diagnosed with COVID-19 and a“Control Group”for those who had never been diagnosed with COVID-19. The demographic info of the participants was examined with a demographic information form. The average age of participants was 28.82 and the standard deviation was ±11,35. The average height of participants 170,45 cm and standard deviation ± 7,91. The avarage weight was 73.52 and standard deviation was ±12,47. To assess the Physical Activity,“International Physical Activity Questionnaire Short Form (IPAQ-SF)”was used. The fatigue severity was measured by using“Fatigue Severity Scale (FSS)”. To understand the COVID-19 fear,“Fear of COVID-19 (FCS)”was used. The COVID-19 Awareness of individuals was measured by using the“COVID-19 Awareness Scale (CAS)”.