Anterior ve posterior yönden uygulanan kayropraktik torakal yüksek hızlı düşük amplitüdlü manipülasyonunun otonom sinir sistemi üzerindeki anlık etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of the immediate effects of anterior and posteriorally applied chiropractic thoracic high-speed low-amplitude manipulation on the autonomic nervous system
  1. Tez No: 814347
  2. Yazar: YASEMİN AYGÜN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAZAL GENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kayropraktik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışma, sırtüstü ve yüzüstü torakal yüksek hızlı- düşük amplitüdlü kayropraktik manipülasyonların otonom sinir sistemi üzerindeki anlık etkilerini karşılaştırmayı amaçlamıştır. Çalışmaya 18-45 yaş arası sağlıklı ve gönüllü 62 katılımcı dahil edildi. Katılımcılar randomize olarak sırtüstü ve yüzüstü uygulama gruplarına atandı. Sırtüstü manipülasyon grubuna uygulama öncesi 5 dakika Elite HRV CorSense cihazıyla kalp hızı değişkenliği verileri alındı, sistolik ve diyastolik kan basınçları ölçülmüş, nabız ve saturasyon değerleri kaydedildi. Ölçüm sonrası orta torakal bölgeye sırtüstü kayropraktik manipülasyon uygulanıp ardından aynı ölçümler tekrarlandı. Yüzüstü manipülasyon grubuna da aynı ölçümler yapıldı, ardından yüzüstü pozisyonda orta torakal bölgeye kayropraktik manipülasyon uygulandı ve uygulama sonrası ölçümler tekrarlandı. Elite HRV uygulamasıyla kalp hızı değişkenliği verileri analiz edildi, nabız, saturasyon, sistolik ve diyastolik kan basıncı değerleri kaydedildi ve bulunan sonuçlar istatistiksel olarak değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
This study aimed to compare the immediate effects of supine and prone thoracic high-speed-low-amplitude chiropractic manipulations on the autonomic nervous system. 62 healthy and volunteer participants aged 18-45 years were included in the study. Participants were randomly assigned to the supine and prone practice groups. Heart rate variability data were obtained with the Elite HRV CorSense device for 5 minutes before the supine manipulation group, systolic and diastolic blood pressures were measured, and pulse and saturation values were recorded. After the measurement, supine chiropractic manipulation was applied to the mid-thoracic region, and then the same measurements were repeated. The same measurements were made in the prone manipulation group, then chiropractic manipulation was applied to the mid-thoracic region in the prone position, and the measurements were repeated after the practice. Heart rate variability data were analyzed with Elite HRV application, pulse, saturation, systolic and diastolic blood pressure values were recorded and the results were evaluated statistically.