Dünya fuarları ulusal pavyonlarında (2000-2020) sürdürülebilirliğin temsili
Representation of sustainability in national pavilions of world expos (2000-2020)
  1. Tez No: 814348
  2. Yazar: ZEYNEP KAMİLE MUMCUOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAZAN KIRCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 215
Özet
Mimari yapılar belirli fonksiyonlara hizmet eden işlevlerinin yanı sıra çeşitli düşünce ya da kavramları temsil eden gösterge niteliği taşıyan özellikleri ile bir mesajın iletilmesinde aracılık edebilmektedir. 1851 Londra Sergisi'nden beri düzenlenen Dünya fuarları hem gerçekleştiği dönemin mimarlığını yansıtan hem de gelecekte ortaya çıkacak mimari eğilimlere de öncülük eden prestijli etkinliklerdir. Bu çalışmada temsil aracı olarak mimarlık, temsiliyet güçlerinin yüksek oluşu ile dikkat çeken Dünya fuarları ulusal pavyon örnekleri üzerinden irdelenmektir. Uluslararası Sergiler Bürosu (BIE)'nun 1994'te deklarasyonu ile fuarlarda doğaya öncelik verilmesi gerekli kılınmış ve 2000 Hannover Dünya Fuarı ile birlikte sürdürülebilirlik bu organizasyonların temel başlığı olarak belirlenmiştir. 2000-2020 döneminde düzenlenen; 2000 Hannover, 2005 Aichi, 2010 Şangay, 2015 Milano ve 2020 Dubai Dünya Fuarları dönemini kapsayan tez çalışmasında sürdürülebilirlik konusu; Sosyo-Kültürel Sürdürülebilirlik: 'Kültürel', 'Mimari miras' ve Çevresel Sürdürülebilirlik: 'Ekolojik', 'Doğadan esinlenme' ve 'Doğadan öğrenme' bağlamında ele alınmıştır. Söz edilen dönemde fuarlara katılan ülkeler arasından Almanya, Çin, İspanya, İtalya, Japonya, Rusya ve Türkiye örneklem grubu olarak seçilerek, hem sosyo-kültürel hem de çevresel sürdürülebilirlik konusunu ele alışları irdelenmiştir. İncelenen 35 pavyonda fuar temaları bağlamında çevresel sürdürülebilirlik konusu belirleyici olmuştur. Pavyonların geçici nitelikte tasarlanmaları, ekolojik mimarlık ilkelerine uyumlu olmasa da yapım biçimleri dolayısıyla çevresel sürdürülebilirlik tüm pavyonlarda sağlanmıştır. Bununla birlikte, yoğun olarak Japonya, Çin, Türkiye pavyonlarında sosyo-kültürel sürdürülebilirlik göstergelerine de rastlanmıştır. Çalışma; katılımcı ülkelerin pavyon tasarım fikrini oluştururken etkili olan unsurların saptanmasıyla 21. yy. mimarlığının izlediği yolu anlamayı, gelecekte ne yöne evrilebileceği ile ilgili öngörüde bulunmayı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
In addition to their functions that serve certain functions, architectural structures can mediate in conveying a message with their features that have the characteristics of indicators representing various ideas or concepts. Organized since the 1851 London Exhibition, World Fairs are prestigious events that both reflect the architecture of the period in which they take place and pioneer the architectural trends that will emerge in the future. In this study, architecture as a means of representation is analysed through the examples of national pavilions of World Fairs, which attract attention with their high representational power. With the declaration of the Bureau of International Exhibitions (BIE) in 1994, it was made necessary to give priority to nature in fairs and with the 2000 Hannover World Expo, sustainability was determined as the main title of these organisations. In this thesis, which covers the 2000 Hannover, 2005 Aichi, 2010 Shanghai, 2015 Milan and 2020 Dubai World Expo organized in the 2000-2020 period, the issue of sustainability is discussed in the context of Socio-Cultural Sustainability: 'Cultural', 'Architectural heritage' and Environmental Sustainability: 'Ecological', 'Inspiration from nature' and 'Learning from nature'. Germany, China, Spain, Italy, Italy, Japan, Japan, Russia and Turkey were selected as the sample group among the countries participating in the fairs in the mentioned period, and their handling of both socio-cultural and environmental sustainability were analyzed. In the 35 pavilions analyzed, the issue of environmental sustainability was decisive in the context of fair themes. Although the temporary design of the pavilions is not compatible with the principles of ecological architecture, environmental sustainability has been achieved in all pavilions due to their construction methods. However, socio-cultural sustainability indicators were also found in the pavilions of Japan, China and Turkey. The study will provide an understanding of the path followed by the architecture of the 21st century by determining the factors that are effective in creating the pavilion design idea of the participating countries, and to make predictions about the direction in which it may evolve in the future.