Bangladeş ve Türkiye'de yapılan genel seçimlerin medyada karşılaştırmalı analizi: 2014-2018 ve 2015-2018 genel seçimleri
Comparative analysis of general elections in bangladesh and turkiye in media: 2014-2018 and 2015 and 2018 general elections
  1. Tez No: 814352
  2. Yazar: JAHİDUL ISLAM SARKER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İHSAN KARLI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
Türkiye ve Bangladeş, İslam dünyasının yükselen iki ekonomisi ve önemli demokratik ülkeleridir. İslam ve laiklik, bu ülkelerin siyasi manzarasının birbiriyle çelişen ama çok önemli iki parçasıdır. Bangladeş'te on dört yılı aşkın bir süredir laik bir ittifak iktidardayken, Türkiye'de yirmi bir yıldır İslamcı muhafazakâr ve milliyetçi bir ittifak iktidar olarak devam etmektedir. Bu araştırmanın amacı, 2014-2018 yılları arasında Bangladeş'te ve 2015-2019 yılları arasında Türkiye'de yapılan milletvekili genel seçimlerinde siyasi aktörlerin seçmenlerine verdikleri seçim iletilerini ulusal gazeteler üzerinden incelemek ve karşılaştırmaktır. Araştırma, seçim kampanyaları sırasında siyasi aktörlerin ortaya koydukları seçim iletilerini ilgili dönemde yayın yapan 'Yeni Şafak, Cumhuriyet, Sabah, İttefak, Jugantor ve Prothom Alo' gazetelerindeki haberler seçimlerden birer ay öncesi taranarak yapılmıştır. Ayrıca bu çalışma, her iki ülkedeki muhalefetin de seçim iletilerini analiz ederek, seçimleri kaybetmesinin ardındaki faktörleri ortaya koymaya çalışmaktadır. Araştırmada seçim iletilerinin analiz edilmesi için her iki ülkeden son iki parlamento seçimi ele alınmış ve farklı ideolojilere sahip üç farklı gazeteden seçimlerle ilgili haberler toplamıştır. Araştırmada, içerik analizi yöntemi kullanılmış ve seçim iletileri dört ana kategoride incelenmiştir. Ancak dört ana kategorinin altında alt başlıklar belirlenerek toplanan veriler incelenmiş ve nihayetinde her iki ülkenin seçim sonuçları karşılaştırmalı bir şekilde analiz edilmiştir. Elde edilen bulgular, her iki ülkede de seçim kazanan partilerin aktörlerinin hangi konularda seçmenlerine daha fazla iletiler verdiğini ve partilerin seçim kazanma stratejilerini ortaya koymaktadır. Öte yandan bulgulara göre muhalefet partilerinin seçim yenilgisine neden olan zayıf noktalarına da ışık tutulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Turkey and Bangladesh are two emerging economies and important democratic countries of the Muslim world. Although Islam and secularism are two rival ideologies but these are crucial parts of the political landscape of these countries. While a secular alliance has been in power for more than one decade in Bangladesh, an Islamist conservative and nationalist alliance has been in power for twenty years in Turkey. The aim of this research is to examine and compare the election messages given by political actors to their voters in the parliamentary general elections held in Bangladesh between 2014-2018 and in Turkey between 2015-2019, through national newspapers. In addition, by analyzing the election messages, this study tries to reveal the factors behind the loss of the elections of the opposition in both countries. The research was conducted by scanning the news from the“Yeni Şafak, Cumhuriyet, Sabah, Ittefak, Jugantor and Prothom Alo”newspapers. Election messages delivered by the political actors and published in these newspapers were collected one month before the elections. In this research, the content analysis method was used, and election messages were examined in four main categories. However, the collected data were analyzed by determining sub-headings under the four main categories. Ultimately the election results of both countries were analyzed in a comparative way. The findings reveal the issues and agendas that got more importance by election-winning parties in both countries and reveal their election-winning strategies. In contrast, the findings shed light on the weak points that caused the defeat of elections of opposition parties.