Dünyada mikro sigorta uygulamalarının karşılaştırılması ve Türkiye'de uygulanabilirliği
Comparison of microinsurance applications around the world and their applicability in Turkey
- Tez No: 375478
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CİHAN TANRIÖVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sigortacılık, İşletme, Insurance, Business Administration
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 186
Özet
Yoksulluk, tüm ülkeleri ilgilendiren küresel bir sorundur. Dünya genelinde yoksulluğa bir çözüm olarak sunulan mikro kredi sisteminin başarıyla uygulanması sonucunda kadınların, ailelerinin ve kurdukları işlerin güvence altına alınması amacıyla mikro sigorta ürünleri ve hizmetleri de hayata geçirilmiştir. Hindistan, Bangladeş, Filipinler, Meksika, Brezilya ve Güney Afrika gibi daha birçok ülkede başarıyla uygulanmakta olan mikro sigorta sistemine, Türkiye'de 2011 yılı Aralık ayında Türkiye İsrafı Önleme Vakfı (TİSVA) ve Güneş Sigorta işbirliği ile mikro kredi kullanan 55 000 düşük gelirli kadının mikro sigorta kapsamına alınmasıyla başlanmıştır. Bu tez çalışmasında, yoksullukla mücadelede önemli bir rol üstlenen mikro finansman çatısı altındaki mikro sigortanın amacı, önemi, kapsamı ve mikro sigorta hizmetlerine ilişkin temel kavramlar, dünya genelinde mikro sigorta uygulamalarının nasıl yürütüldüğü ve Türkiye'de nasıl bir çerçeve izlenildiğine dair bilgi verilmiştir. Ayrıca mikro sigorta sisteminin Türkiye'de uygulanabilirliği tartışılmıştır. Mikro sigortanın, Türkiye'de henüz çok yeni bir uygulama olması sebebiyle yararlanılan kaynakların büyük bir çoğunluğunu, Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) tarafından yapılan mikro sigorta çalışmaları başta olmak üzere uluslararası kaynaklar oluşturmaktadır. Çalışmada, Türkiye'de uygulanmakta olan genel sağlık sigortası kapsamı sebebiyle mikro sigorta uygulamalarının, sağlık alanı dışında başarılı bir şekilde yürütülebileceği sonucuna varılmıştır. Anahtar Kelimeler : Yoksulluk, Mikro Finansman, Mikro Kredi, Mikro Sigorta
Özet (Çeviri)
Today, poverty emerges as a global issue concerning all the countries in the world. As a result of the successful implementation of the microcredit system presented as a worldwide solution for poverty, microinsurance products and services have been implemented so as to secure the women, their families, and their businesses. Having been successfully implemented in many countries such as India, Bangladesh, the Philippines, Mexico, Brazil and South Africa, the implementation of microinsurance system started with the inclusion of 55 000 low income women using micro credits into the coverage of microinsurance via the co-operation of Turkish Foundation for Waste Reduction and Güneş Sigorta in December, 2011. In this study, information has been given about the purpose, importance, coverage of microinsurance under the structure of microfinancing playing an important role in the struggle against poverty; the way in which microinsurance applications worldwide are put into practice; and the way in which they are put into practice in Turkey. Besides, the applicability of microinsurance system in Turkey has been discussed. As microinsurance is still a very new application in Turkey, the majority of the resources utilized are international resources, especially the microinsurance studies of the International Labour Organization (ILO). This study concludes that microinsurance system can be carried out successfully except for micro health insurance because of the general health policy coverage carried out in Turkey. Keyword : Poverty, Microfinance, Microcredit, Microinsurance