Hastane öncesi alanda çalışan 112 acil sağlık hizmetleri personelinin pediatrik hastaya yaklaşım hakkındaki tutum ve davranışlarının incelenmesi
Investigation of attitudes and behaviors of 112 emergency health services personnel working in the pre-hospital area regarding the approach to pediatric patient
  1. Tez No: 814370
  2. Yazar: SONER YIRTICI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMİNE SEVİNÇ POSTACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Hizmetleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu çalışma ile hastane öncesi alanda çalışan 112 acil sağlık hizmetleri personelinin gelişim dönemlerine göre çocuklara yaklaşım hakkındaki tutum ve davranışlarını incelemek amaçlanmıştır. Çalışma tanımlayıcı türdedir. Veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından literatüre dayanılarak hazırlanan anket formu kullanılmıştır. Çalışmanın evrenini acil sağlık hizmetleri istasyonlarında çalışan sağlık personelleri oluşturmuştur. Çalışmaya katılmayı kabul eden 413 kişi örnekleme dahil edilmiştir. Verilerin analizinde SPSS 26 programı kullanılmıştır. Çalışmaya katılanların %57,6'sı kadın, %46,7'si 26-34 yaş arasında, %44,3'ü önlisans mezunu, %51,1'i AABT, %44,6'sının çalışma yılı 0-5 yıl, %57,9'u evli ve %54'ü çocuk sahibi idi. Katılımcıların %82,6'sı tüm yaş grubu çocuklarıyla konuşurken tehdit edici ifadelerden kaçınırken, %69,2'sinin yaklaşık yedinci aydan itibaren bebeklerde görülen ayrılık anksiyetesinin azaltılması için mümkünse ebeveynlerinden birini bebeğin yanına ambulansa aldıklarını, %41,4'ünün okul dönemi (6-12 yaş) çocuklarında terapötik oyun yöntemlerini bazen kullandıklarını bildirdi.
Özet (Çeviri)
With this study, it was aimed to examine the attitudes and behaviors of 112 emergency health services personnel working in the pre-hospital area about the approach to children according to their developmental stages. The research is carried out in descriptive type. As a data collection tool a questionnaire form was used prepared by the researcher based on the literature. The universe of the study consisted of health personnel working in emergency health services stations. 413 people who agreed to participate in the study were included in the sample. SPSS 26 program was used in the analysis of the data. 57.6% of the participants were female, 46.7% were between the ages of 26-34, 44.3% were associate degree graduates, 51.1% were AABT, 44.6% 0-5 years of working years, 57.9% were married and 54% had children. While 82.6% of the participants avoided threatening expressions while talking to children of all age groups, 69.2% of them said that they took one of their parents to the ambulance with the baby, if possible, to reduce the separation anxiety seen in babies starting from the seventh month, 41.4% reported that they sometimes used therapeutic play methods in school period ( 6-12 years old) children.