Kastamonu Belediyesi Hayvan Bakımevindeki köpeklerde Leishmaniasisin tespiti
Detection of Leishmaniasis in dogs in Kastamonu Municipality Animal Shelter
- Tez No: 814371
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZCAN ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Parazitoloji, Veteriner Hekimliği, Parasitology, Veterinary Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Veterinerlik Parazitolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışma, Kastamonu Belediyesi Sahipsiz Hayvan Geçici Bakımevindeki köpeklerde leishmania parazitinin olup olmadığını tespit etmek, varsa enfekte köpeklerin özellikleri ile bazı bağımlı değişkenlerin ilgisinin olup olmadığını belirlemeyi amaçlamaktadır. Araştırmanın evrenini Kastamonu Belediyesi Sahipsiz Hayvan Geçici Bakımevine rutin klinik kontrol, teşhis ve tedavi amacıyla getirilen köpekler oluşturmaktadır. Ancak tüm köpeklerden örnek almak mümkün olmadığından 2022 yılının son 6 ayı içerisinde bakımevine getirilen köpeklerin 200'ü örneklem olarak seçilmiştir. Seçilen örneklemden alınan kan numuneleri kullanılmıştır. Kan sıvısı mikroskobik muayenesi ve hızlı tanı kiti verileri ile elde edilen diğer gözlem verileri nicel araştırma yöntemleri kullanılarak analiz edilmiştir. Analiz sonucunda, 200 örneğin 9'unda leishmaniasis varlığı tespit edilmiştir. İstatistiksel analizler ile elde edilen sonuçlardan bazıları ise şunlardır: Sahil ilçelerinden kara ilçelerine doğru gidildikçe köpeklerdeki mikroskobik bulguların azaldığı görülmüştür. Köpeklerde yaş arttıkça deri sağlığı bozulmaktadır. Lenf yumrularındaki anormalliklerle cinsiyet arasında zayıf ve anlamlı bir ilişkili vardır. Yaz aylarından kış aylarına gidildikçe köpeklerde deri sağlığının bozulduğu görülmüştür. Köpeklerin cinsiyetinin lenf yumruları üzerinde anlamlı düzeyde etkisi vardır. Yaşın deri sağlığı üzerinde etkisi bulunmaktadır. Köpeklerin geldiği ilçenin deri sağlığı ve mikroskobik inceleme sonucu koyulan tanının pozitif olması üzerinde etkisi olduğu söylenebilir. Tüy renginin deri sağlığına olumsuz ve leishmaniasis testine pozitif etkisi olabileceği söylenebilir. Kış aylarının deri problemlerini arttırıcı etkisi olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine whether there is leishmania parasite in dogs in Kastamonu Municipality Stray Animal Temporary Nursing Home, and to determine whether some dependent variables are related to the characteristics of infected dogs, if any. The population of the study consists of dogs brought to Kastamonu Municipality Stray Animal Temporary Nursing Home for routine clinical control, diagnosis and treatment. However, since it is not possible to take samples from all dogs, 200 of the dogs brought to the nursing home in the last 6 months of 2022 were selected as samples. Blood samples from the selected sample were used. Other observation data obtained by microscopic examination of blood and rapid diagnosis kit data were analyzed using quantitative research methods. As a result of the analysis, the presence of leishmaniasis was detected in 9 of 200 samples. Some of the results obtained with statistical analyzes are as follows: It has been observed that microscopic findings in dogs decrease as one goes from the coastal districts to the land districts. As dogs age, their skin health deteriorates. There is a weak and significant correlation between abnormalities in lymph nodes and gender. It has been observed that the skin health of dogs deteriorates as we go from summer to winter months. The gender of the dogs has a significant effect on the lymph nodes. Age has an effect on skin health. It can be said that the district where the dogs come from has an effect on the skin health and the positive diagnosis made as a result of microscopic examination. It can be said that hair color may have a negative effect on skin health and a positive effect on the leishmaniasis test. It can be said that the winter months have an increasing effect on skin problems.