Sivil toplum kuruluşlarının hayvan hakları içerikli afişlerinin dikkat çekicilik ekseninde eye trackıng tekniği ile incelenmesi: Haytap örneği
An analysis of the posters of civil society organizations with animal rights content on the axis of attractiveness with eye tracking technique: Haytap case
  1. Tez No: 814381
  2. Yazar: CANSU ERKEK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞÜKRÜ GÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nöropazarlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Günümüzde bireylerin oluşturduğu en büyük yapı devlettir. Ancak bireyler sadece bununla da kalmayarak kendi oluşturdukları sistem içerisinde de daha küçük gruplar halinde bir araya gelmeye çalışmıştır. İhtiyaçlarımız genelden özele doğru indirgendikçe kurulan ilişki ve yapılar da çeşitlilik göstermektedir. Devlet yapılanmasından sonra insanlar ihtiyaçlarını daha ben merkezli düşünerek birtakım kuruluşlar etrafında da gruplar halinde birleşmişlerdir. Bu birleşim ise günümüzde sivil toplum kuruluşlarını ortaya çıkarmıştır. Gelişen ve değişen zaman diliminde ortaya çıkan iletişim metotları, teknikler, bilimsel çalışmalar insanın bir şeye ihtiyacı yoksa bile ihtiyaçmış gibi hissetmesine olanaklar verdiği görülmektedir. Teknolojik gelişimlerden sonra ve özellikle uzaklık kavramının ortadan kalkmasıyla insanları bir yöne kanalize etmek oldukça güç hale gelmiştir. Bu durum da insanın dikkatini çekmek, ilgi odağını saptamak ve buna uygun politikalar ve yöntemler geliştirilmesini sağlamıştır. Çalışma Haytap afişlerinin dikkat çekiciliğinin ölçülmesi amacıyla eye tracking tekniği kullanarak yapılmıştır. Çalışmanın ilk bölümünde Sivil Toplum Kuruluşu kavramı tanıtılarak türleri ve işlevlerinden bahsedildikten sonra hayvan hakları kavramı ile bu kavramın ortaya çıkışından bahsedilmiş ve STK iletişimi konusuna değinilmiştir. İkinci bölümde nöropazarlama kavramına değinilerek nöropazarlamaya dair açıklamalar yapılmıştır. Çalışmanın devamında 15 kadın 15 erkek olmak üzere toplamda 30 katılımcıya 5 adet Haytap görseli gösterilerek eye tracking tekniği ile afişlerin dikkat çekiciliği yaş, cinsiyet, eğitim düzeyi gibi demografik özellikler açısından incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, the largest structure formed by individuals is the state. However, individuals do not stop there; they have also tried to come together in smaller groups within the system they have created. As our needs are reduced from general to specific, the relationships and structures established also vary. After the state structuring, people united in groups around a number of organizations by considering their needs more self-centered. This combination has led to the emergence of nongovernmental organizations today. It is seen that communication methods, techniques and scientific studies emerging in the developing and changing time period enable people to feel as if they need something even if they do not need it. After technological developments and especially with the disappearance of the concept of distance, it has become very difficult to channel people in one direction. This situation has led to the development of policies and methods to attract people's attention, to determine the center of attention and to develop appropriate policies and methods. The study was conducted using eye tracking technique to measure the attractiveness of Haytap posters. In the first part of the study, the concept of NGO was introduced, its types and functions were mentioned, the concept of animal rights and the emergence of this concept were mentioned and the issue of NGO communication was mentioned. In the second part, the concept of neuromarketing was mentioned and explanations about neuromarketing were made. In the continuation of the study, 5 Haytap visuals were shown to a total of 30 participants, 15 women and 15 men, and the attractiveness of the posters was analyzed in terms of demographic characteristics such as age, gender and education level with the eye tracking technique.