Extraction of Humulus lupulus L. plant grown in Turkey and their biological activities
Türkiye'de yetiştirilen Humulus lupulus L. bitkisinin ekstraksiyonu ve biyolojik aktiviteleri
  1. Tez No: 814397
  2. Yazar: FATMA TUNALI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜNEVVER SÖKMEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
Şerbetçi otu (Humulus lupulus L.), α ve β-asitler adı verilen önemli bileşiklerin üretimi nedeniyle endüstriyel olarak son derece önemli bir bitkidir. Bu bileşiklerin ekstraksiyonu çeşitli yöntemler kullanılarak gerçekleştirilmektedir. Bu araştırmanın amacı, Türkiye'de yetiştirilen H. lupulus bitkisinin aroma ve gold varyeteleri için en etkili ekstraksiyon yöntemini belirlemektir. Değerlendirme kriterleri arasında ekstraksiyon verimi, içerik analizi, seçilmiş antimikrobiyal ve antioksidan özelliklerin belirlenmesi yer almaktadır. Çalışmada katı-sıvı extraksiyon yöntemlerinden maserasyon ve Soxhlet; modern ekstraksiyon yöntemlerinden ultrasonik destekli extraksiyon ve süperkritik akışkan ekstraksiyonu (SFE-CO2) kullanılmıştır. SFE-CO2 ekstraksiyonlarında 0.5 ve 1 mL/dk akış hızlarında etanol modifiyer olarak kullanılmıştır. Ek olarak, SFE-CO2 ekstraktlarından doğal biyositler elde etmek için asit-baz ayırma yöntemi kullanılmıştır. Altı gram-pozitif, üç gram-negatif bakteri ile gerçekleştirilen disk difüzyon ve broth mikrodilüsyon yöntemleri ile ekstraktların antimikrobiyal potansiyeli test edilmiştir. Ekstraktların toplam fenolik içeriği ve antioksidan potansiyeli Folin-Ciocalteu, DPPH, FRAP ve CUPRAC yöntemleri kullanılarak belirlenmiştir. Ayrıca, seçilen ekstraktın HT-29 kanser hücre hattı üzerindeki antikanser potansiyeli MTT yöntemi kullanılarak araştırılmıştır. HPLC verilerinde süperkritik ekstraksiyonundan elde edilen ekstrelerin α ve β asitleri başarılı şekilde ekstre ettiği görülmektedir. Ayrıca sonuçlar, biyosit üretiminin sadece gold çeşitlerinden elde edilebildiğini göstermiştir. SFE ekstraktları ve biyositler, disk difüzyon ve broth mikrodilüsyon testlerinde gram-pozitif bakterilere karşı önemli bir antimikrobiyal etkinlik göstermiştir ancak gram-negatif bakterilere karşı herhangi bir etkinlik belirlenmemiştir. Bunların yanı sıra ekstraktlar dikkate değer antioksidan potansiyel sergilemiştir.
Özet (Çeviri)
Hops (Humulus lupulus L.) is an industrially important plant known for its production of key compounds, namely α and β-acids. The extraction of these metabolites can be achieved employing various methods. The aim of this study is to determine the most effective extraction method for two H. lupulus varieties (aroma and gold) grown in Turkey. The evaluation criteria included extraction yield, content analysis, as well as selected antimicrobial and antioxidant properties. Solid-liquid extraction methods maceration and Soxhlet, as well as modern extraction methods including ultrasound-assisted extraction and supercritical fluid extraction (SFE-CO2) were employed. Ethanol were used as modifiers for SFE-CO2 extractions at 0.5 and 1 mL/min flow rates. Additionally, an acid-base separation was utilized to obtain natural biocides from SFE-CO2 extracts. All extracts were evaluated for their antimicrobial potential using disc diffusion and broth microdilution methods against six gram-positive and three gram-negative bacteria. The total phenolic content and antioxidant potential of the extracts were determined using Folin-Ciocalteu, DPPH, FRAP, and CUPRAC methods. Furthermore, the selected extract's anticancer potential was investigated on the HT-29 cancer cell line using the MTT method. According to the HPLC data, α and β-acids have been successfully extracted in the extracts obtained through supercritical extraction. The results revealed that biocide production was only achievable from the gold varieties. The SFE extracts and biocides exhibited significant antimicrobial activity against gram-positive bacteria in both disc diffusion and broth microdilution assays. However, no antibacterial effect was observed against gram-negative bacteria for both the extracts and biocides. Moreover, the extracts demonstrated remarkable antioxidant potential.