Extraction of the circuit parameters of the mesfet small-signal equivalent circuit
MESFET küçük sinyal eşdeğer devresinin devre elemanlarının bulunması
  1. Tez No: 82570
  2. Yazar: İSMAİL DURMUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CANAN TOKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
oz MESFET KÜÇÜK SİNYAL EŞDEĞER DEVRESİNİN DEVRE ELEMANLARININ BULUNMASI DURMUŞ, İsmail Yüksek Lisans Tezi, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Anabilim Dalı Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Canan TOKER Eylül 1999, 96 sayfa. TOM (Triquint's Own Model) modeli kullanılarak MESFET küçük sinyal eşdeğer devre elemanlarının elde edilmesinde yeni bir yöntem tanımlanmıştır. Bu yöntemin optimizasyon ve benzeri yöntemlere göre tercih edilmesinin sebebi optimizasyon ve benzeri yöntemlerin sonuçlarının ilk değerlere bağımlı olmasıdır. Eşdeğer devrenin Y-parametre ifadeleri analitik yöntemler ile bulunmuştur. Sistematik bir yöntem ile küçük devre elemanlarının elde edilmesi amacı ile ölçümü yapılan S-parametreleri Y- parametrelerine dönüştürülür. Kullanılan yöntem hızlı ve hassastır, elde edilen eşdeğer devre 50 GHz'e kadar ölçülen S-parametrelerine uygunluk gösterir. Bu yöntem tüm ölçüm frekanslarında kullanılabilir ve bazı düşük frekans hassasiyeti olan cihazlarda da iyi sonuç vermektedir. Anahtar Kelimeler : MESFET, TOM, küçük-sinyal eşdeğer devresi, S- parametreleri. iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT EXTRACTION OF THE CIRCUIT PARAMETERS OF THE MESFET SMALL-SIGNAL EQUIVALENT CIRCUIT DURMUŞ, İsmail M.S. in Electrical and Electronics Engineering Supervisor : Prof. Dr. Canan TOKER September 1999, 96 pages. A new method for determining the TOM (Triquint's Own Model) small-signal equivalent circuit parameters of MESFET (Metal-Semiconductor Field-Effect Transistor) transistors is described. This method is preferred to optimization and other similar methods because of the dependency of the results on the initial conditions. Y-parameter expressions of the equivalent circuit are obtained analytically. Measured S-parameters are converted to Y- parameters by means of which, a systematic method is developed to extract the small-signal parameters. This method is fast and accurate, and the determined equivalent circuit fits the S-parameters very well up to 50GHz. The method can be used for whole range of measurement frequencies and can even be applied to devices exhibiting problems at the low-frequencies. Keywords : MESFET, TOM, small-signal equivalent circuit, S-parameters. m