İzmir'in sosyal ve ekonomik tarihi (1730-1792)
Social and economic history of İzmir (1730-1792)
- Tez No: 81443
- Danışmanlar: PROF. DR. NECMİ ÜLKER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 402
Özet
ÖZET 1730 -1792 yılları arasında İzmir Kazası'nın sosyal ve ekonomik tarihinin ele alındığı çalışmamız altı bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde ana hatlarıyla İzmir'in coğrafya ve kısa tarihçesi hakkında bilgi verilmiştir. Burada ayrıca, İzmir'de yaşanan hastalık, yangın ve deprem gibi felaketler üzerinde de durulmuştur. İkinci bölümde kazanın idari tarihçesi hakkında bilgi verirken, kaza genelinde ve şehirdeki yönetici sınıfı ve kazadan toplanan vergilerden sözedilmiştir. Ayrıca bu bölümde arşiv belgelerine ve seyahatnamelere göre İzmir şehri'nin nüfusu üzerinde durulmuş ve şehirde yaşayan Türk, Ermeni, Yahudi ve Avrupalı topluluklardan bahsedilmiştir. Üçüncü bölüm İzmir Kazası'nda üretim başlığını taşımakta olup, hayvancılık, ziraat, sanayi ve esnaf teşkilatı hakkında bilgi verilmiştir. Böylece İzmir kazsı'nda yetiştirilen tarım ürünleri ve beslenen hayvanlar ismen de olsa tesbit edilmiştir. Şehir'deki küçük sanayi ve esnafdan ayrıntısı ile sözedilirken, bunların şehirdeki dağılımı da gözler önüne serilmiştir. Şehirde bulunan esnaf; gıda, sağlık, temizlik, dokuma satışı, inşaat ve nakliye gibi başlıklar altında incelenmiştir. Küçük sanayi konusunda ağaç, dokuma, gıda, deri, kıl, ev eşyası, kimya ve kıymetli eşya üretimi gibi hususlar dikkat çekmektedir. Dördüncü bölümde İzmir 'e olan mal akışı üzerinde durulmuştur. Özellikle ihracat ve ithalat, ticaret hayatının geçtiği mekanlar ve gümrükler üzerinde durulmuştur. Ticaret hayatında faal bir rol oynayan Osmanlı ve Avrupalı tüccarlardan sözedilmiştir. Beşinci bölümde İzmir halkının günlük hayatında önemli bir yere sahip olan ev, okul, çeşme, hamam ve vakıf gibi unsurlar üzerinde durulmaktadır.Altıncı Bölümde İzmir'e çevresindeki yerleşim birimlerindeki sosyal yapılar ve buralarda çalışanlar hakkında bilgi verilmektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The study about the social and economical history of Izmir and its environments consists of six chapters. First chapter deals with geography and brief history of İzmir. Moreover, it also emphasize on disasters, like illness, fire, and earthquake which occurreded in Izmir. In the second chapter, the information is given about the administretive history of district, the tax collection from the same area as well as the ruling class in the city. In addition according to documents found in the Ottoman Archives and the books of travels, emphasize put on it is dwelt on Izmir's population espacially about the Turks, Armenian, Jewish and the European societies living in the city. The title of the third chapter is about the production in the Izmir District (Kaza) and information is given about stock farming, agriculture, industry and organization of artisans. As a result of this agriculture products being raised and animals being fed in the Izmir District are determined. While mentioning about small industry and artisans in detail, the distribution of these in the city are pointed out. Information is given under the titles of artisans in the city, food, health, public cleaning, textile trade, construction and transportation the titles examined. About small industry like wood, textile, food, leather, goat hair, house goods, chemistry and valuable goods production cases are also examined. In the fourth chapter the information is provided on flowing of merchantile goods to the port of Izmir. Especially detailed information on import and export, the Hans in which in the trade activities are held as well as customs. Ottoman and European merchants who were active in trade life are dealt with.In the fifth chapter the information is supplied about houses, schools, fountains, Turkish baths and pious foundations(wakf) which held very important place for the daily life the city of Izmir. In the sixth chapter, the social structures of the villages and nahiyes of Izmir District and those who work in these settlements are being examined.