The effects of technology-enhanced project-based learning on high school students' utterance fluency and willingness to communicate
Teknoloji destekli proje tabanlı öğrenmenin lise öğrencilerinin konuşma akıcılığı ve İngilizce iletişim kurma istekliliğine etkisi
- Tez No: 814421
- Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE GÜLRU YÜKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngilizce Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Konuşma becerisi, yabancı dil öğreniminin en önemli güdülerinden biridir. Pek çok öğrenci, yabancı dilini anlamlı ve akıcı bir şekilde kullanabilmeyi ister. Ancak, yabancı dil konuşmanın ne kadar zor olduğu düşünüldüğünde bu amaca ulaşmak kolay değildir. Bu süreci kolaylaştırmak için çağdaş yabancı dil öğretim teknikleri dil edinimini sınıfta öğrenmeyle sınırlandırmaz. Teknoloji ile geliştirilmiş proje tabanlı görevler öğrencilerin dile maruz kalmalarını artıran ve sınıf dışında dili kullanma fırsatları sunan modern stratejilerden biridir. Bu çalışma, ön test ve son test yarı deneysel yöntem kullanarak, teknoloji destekli projelerin konuşma akıcılığı ve iletişim kurma istekliliği üzerindeki etkileri incelemeyi amaçlar. Uygun örnekleme yöntemi kullanılarak yapılan çalışma, 32 dokuzuncu sınıf öğrencisi ile sekiz hafta boyunca yürütülmüştür. Katılımcılar, teknoloji destekli iki ayrı proje bazlı görevleri tamamlamış ve videolarını YouTube'da paylaşmışlardır. Öğrencilerin spontane monologları, konuşma akıcılığını ölçmek amacıyla müdahaleden önce ve sonra toplanmıştır. Konuşma istekliği ve öz-bildirim konuşma yeterliliği için veriler müdahale öncesi ve sonrası Konuşma Sınıfında İletişim Kurma İstekliği ölçeği (Mystkowska-Wiertelak & Pawlak, 2016) kullanılarak toplanmıştır. Konuşma akıcılığını analiz etmek için katılımcıların monologları Audacity yazılım programı kullanılarak açıklanmış ve incelenmiştir. Sayısal veriler, SPSS 26 programında eşleştirilmiş örneklem t-testleri ve Pearson korelasyonu ile analiz edilmiştir. Sonuçlar, teknolojiyle geliştirilmiş projeleri tamamladıktan sonra, (1) öğrencilerin konuşma akıcılığının iki yönünün, yani bozulma ve onarım düzeylerinin, önemli ölçüde geliştiğini; (2) öz-bildirim konuşma becerisi seviyelerinin geliştiğini; (3) isteklik seviyelerinde önemli bir değişiklik sağlamadığını; (4) istekliklerinin ne konuşma becerisiyle ne de konuşma akıcılığıyla ilişkili olduğunu göstermiştir. Bu çalışmanın çıkarımları, İngilizceyi yabancı dil olarak öğrenenlerin konuşma akıcılığını ve genel konuşma becerilerini geliştirmek için teknoloji ile geliştirilmiş proje tabanlı görevlerin kullanılması gerektiğini göstermektedir. Ayrıca, öğrencilerin projelerde gruplarını kendileri oluşturmasının motivasyon açısından önemli olduğunu fakat öğretmenlerin grup rolleri atayarak her öğrencinin katkı sağladığından emin olması gerektiğini de göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The ability to speak is one of the major motives of foreign language learning. Many learners desire to be able to use their foreign language meaningfully in full flow. However, considering the demanding nature of foreign language speaking, achieving this goal is challenging. In order to facilitate its development, the contemporary ELT does not restrict foreign language learning within the boundaries of classroom walls. By increasing learners' exposure to the language and providing them with out-of-class language practice opportunities, the use of technology-enhanced project-based tasks is one of the current strategies that may appeal today's learners. This pretest and posttest quasi-experimental study aims at investigating the influence of such projects on the EFL learners' spoken outputs, in terms of the aspects of utterance fluency (i.e., speed, breakdown, repair), and willingness to communicate (WTC) levels. Using convenience sampling method, the study was conducted with 32 ninth grade students, for a period of eight weeks. Participants carried out two separate technology-enhanced project-based tasks, at the end of which they shared their videos on YouTube. Learners' spontaneous monologic speeches were collected prior to and following the intervention for the purposes of measuring utterance fluency. As for the WTC and self-reported speaking proficiency, data were collected using a pre- and post-treatment The Willingness to Communicate During a Speaking Class Scale (Mystkowska-Wiertelak & Pawlak, 2016). In order to analyze utterance fluency, participants' monologic speeches were annotated and examined using Audacity software program. The numerical data were analyzed in descriptive statistics, paired sample t-tests and Pearson correlation analysis in the SPSS 26 program. The results indicated that after engaging with technology-enhanced projects, (1) two of the aspects of students' utterance fluency, which are breakdown and repair, levels improved significantly; (2) their self-reported speaking proficiency levels improved; (3) their WTC levels yielded no significant change; (4) their WTC is not correlated with speaking proficiency or utterance fluency. The implications of this study suggest that technology-enhanced project-based tasks should be utilized to improve EFL learners' utterance fluency, and overall speaking proficiency levels. Moreover, students should be allowed to assemble themselves into groups as it positively affects motivation; however, teachers should assign group roles to ensure equal contribution to the projects.