Assessment nurses' knowledge about patient's care post cardiac catheterization in Al-Hillah Teaching Hospitals
Hemşirelerın Al-Hillah Eğitim Hastanesinde kardiyak kateterizasyon sonrası hasta bakımına ilişkin bilgilerinin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 814433
  2. Yazar: ALI SALIM KADHIM AL-DAWAH
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BANU CİHAN ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Koroner arter hastalıkları, en sık görülen kardiyovasküler hastalık türünü temsil etmektedir. Koroner arter hastalıkları, tüm dünyada kardiyovasküler hastalıklar nedeniyle meydana gelen ölümlerin yaklaşık %50'sinden sorumludurlar. Koroner arter hastalıklarında yapılan en yaygın operasyonlardan biri kalp kateterizasyonudur. Kalp kateterizasyonu öncesi hastaların yapılacak işlem hakkında bilgilendirilmesi önemlidir. Bu çalışmada hemşirelik personelinin kardiyak kateterizasyon sonrası hastaların bakımına ilişkin bilgi düzeylerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Bu çalışma kesitsel tanımlayıcı bir çalışmadır. Örneklem büyüklüğü 124'tür. Bu çalışma Irak'ın Al-Hilla şehrinde bulunan iki Kardiyak Kateterizasyon merkezinde gerçekleştirilmiştir. Veriler Mayıs-Ağustos 2022 tarihleri arasında yüz yüze görüşmeler yoluyla toplanmıştır. Çalışmada, iki bölümden oluşan veri toplama formu kullanılmıştır: birincisi temel demografik verileri ve ikincisi hemşirelerin kardiyak kateterizasyon sonrası hastaların bakımı hakkındaki bilgilerini kapsamaktadır. Tanımlayıcı istatistiksel yöntemler (Frekans, Yüzde, Ortalama ve Standart Sapma) Ki-Kare Testi kullanılarak değerlendirilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre, hemşirelerin bilgi düzeyleri ile sosyo-demografik değişkenler arasında anlamlı bir ilişki bulunmamıştır (p>0,05). Çalışma, hemşirelerin kardiyak kateterizasyon hakkındaki bilgilerinin orta düzeyde olduğunu ortaya koymuştur. Kardiyak kateterizasyon ünitelerinde çalışan hemşirelerin hasta bakımı konusunda farkındalıklarını artırmak ve kateterizasyon sırasında komplikasyon riskini azaltmak için eğitim programları ve ek eğitim kursları düzenlenmelidir.
Özet (Çeviri)
Coronary artery disorders represent the most frequent kind of cardiovascular disorder. They are responsible for nearly 50% of all fatalities globally that cardiovascular disorder causes. Cardiac catheterization is among the most common operations that may be done on the heart. Before performing cardiac catheterization, the patients need to receive health education. This study is aimed to evaluate the level of knowledge held by the nursing staff regarding the care for patients after cardiac catheterization. This study is a cross-sectional descriptive study. This study was conducted in two Cardiac Catheterisation centres located in Al- Hilla City, Iraq. The sample size is 124. Data was collected through face-to-face interviews between May 2022 and August 2022. The study relied on a questionnaire based on a personal interview consisting of two sections: the first covered primary demographic data, and the second covered nurses' knowledge about the care of patients after cardiac catheterization. The data were evaluated using Descriptive statistical methods (Frequency, Percentage, Means and Standard Deviation) and Chi-Square Test. According to the study, there is no significant relationship between nurses' knowledge and socio-demographic variables (p>0,05). The study revealed that the nurses' knowledge was moderate about cardiac catheterization. Educational programs and additional training courses should be made available to nurses working in cardiac catheterization units to enhance their awareness of patient care and reduce the risk of complications during catheterization.