Harf İnkılâbı öncesinde Fikirler Dergisi (1927-1928)
The Journal of Fikirler before the Alphabet Reform (1927-1928)
  1. Tez No: 814434
  2. Yazar: ÜLKÜ YALÇIN DÖNMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA GÜL DEMİREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Fikirler Dergisi, 1 Temmuz 1927 İzmir'de yayımlanmaya başlamıştır. Dergi, 1936 yılında İzmir Halkevinin yayın organı olduktan sonra, 1950 yılına kadar yayın hayatına devam etmiştir. Bu Çalışmada, Cumhuriyet'in ilk yıllarında İzmir'de bir kültür-sanat dergisi olarak çıkan Fikirler Dergisi'nin 1927-1928 dönemi incelenmektedir. Bu bağlamda derginin incelediğimiz dönemdeki eğitim alanında yapılan yeni uygulamalar ve Harf İnkılâbı çalışmalarının dergiye nasıl yansıdığı ortaya konulacaktır. Fikirler Dergisi'nin, çalışmamıza konu olan sayılarında çoğunlukla, İzmir'in önde gelen eğitimcilerinin yazıları yer almaktadır. Bu sebeple Fikirler Dergisi'nde, maarif sistemiyle ilgili yazılar ön plana çıkmaktadır. Dergide, Maarif Vekâleti'nin de uygulamaya çalıştığı, Dünyada da eğitim sistemine yeni bir yaklaşım getiren“Yeni Mektep”akımıyla ilgili makalelere geniş ölçüde yer verilir. Fikirler Dergisi, yayınlandığı dönem itibariyle, Harf İnkılâbı'na denk gelmiştir. Bu bağlamda yeni harfler ile ilgili yaşanan süreçler ve tartışmalar da değerlendirilmiştir. Fikirler Dergisi, Cumhuriyet'in ilk yıllarında yaşanan siyasal değişimlerin neticesinde gerçekleşen inkılplârın yanında yer almıştır. Dergi'de, millî tarih, ulusal bir dil, millî kimlik düşüncesi ön plana çıkarılmıştır. Bu bağlamda Dergi'de, yeni nesilde milliyetçilik duygusunun yer etmesi ve gelişmesini hedefleyen metinler yayımlanmıştır. Aynı zamanda dergide, şiir, hikâye, edebi ve felsefi metinler ile dünya edebiyatından çevirilere de yer verilmiştir. Bu çalışmada, Fikirler'in, İzmir'de yerel bir dergi olarak çıkmasına rağmen Türk basın tarihinin en uzun soluklu ilim ve kültür dergilerinden biri olmasına dikkat çekilerek, eğitim alanındaki gelişmeler ve Harf İnkılâbı sürecinin dergiye nasıl yansıdığına değinilecektir. Çalışmada birincil kaynak olarak, Fikirler Dergisi'nin, 1 Temmuz 1927 ve 1 Kasım 1928 tarihleri arasında yayımlanan sayıları kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The Journal of Ideas was published in 1 July 1927 for the first time. It became the publication instrument of Izmir People's Houses in 1936 and had been printed as a culture-art magazine until 1950. In this assignment it is being researched for 1927 – 1928. In essence it will be explained that how the reforms on education and the alphabet revolution on the language reflected on the Journal of Ideas. Articles on the magazine from famous educators in Izmir took part on this assignment and consequently their writings related to the sytem of education came into prominence. The articles related to New School Movement“Yeni Mektep”took placed largely on the magazine. This movement brought a new approach to the education all around the Globe at the time and also it was practised by Ministery of Education. The Journal of Ideas published in the same era with Alphabet Revolution, so the process and discussions on the new alphabet was evaluated. The Journal of Ideas stood by reforms which part of political changes in early years of the republic. National history, a national language and an idea of national identification came into prominence. In essence texts were published to target flourishing the sense of nationalism in new generation. Also poem, fiction, literary / philosophy works and translations from world literature were printed in the magazine. In this assignment it is being pointed out that The Journal of Ideas was one of the long-running magazines in the Turkish Press History, although it was published locally in Izmir. It is also being mentioned the reflection of the process of alphabet revolution on the journal. In tbis assignment the editions of the magazine dated 1 July 1927 and 1 November 1928 have been used as a primary source.