Sağlıklı bireylerde başparmak manipulasyonunun el kavrama kuvveti, fonksiyonu ve duyusuna etkileri
The effects of thumb manipulation on hand grip strength, function and sense in healthy individuals
  1. Tez No: 814445
  2. Yazar: ASLIHAN TURAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEFA HAKTAN HATIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kayropraktik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Çalışmanın amacı sağlıklı bireylerde başparmak manipülasyonunun el kavrama kuvveti, fonksiyonu ve duyusuna etkilerinin incelenmesidir. Çalışmada randomize kontrollü, üç farklı zaman diliminde değerlendirme yöntemlerini içeren, klinik çalışma modeli kullanılmıştır. Çalışmaya Ortadağ Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi'nde 18–50 yaş arası 60 gönüllü birey katılmıştır. Tüm olgular andropometrik olarak değerlendirildikten sonra randomize olarak kayropraktik manipülasyon grubu (n=30, 15 kadın, 15 erkek) ve kontrol grubu (n=30, 15 kadın, 15 erkek) olmak üzere 2'ye ayrılmıştır. Çalışmada 4 haftalık bir protokol uygulanmıştır. Kayropraktik manipülasyon grubundaki her katılımcıya haftada 2 kez başparmak manipülasyonu uygulanmış, kontrol grubundaki katılımcılara bir uygulama yapılmamıştır. Değerlendirme yöntemi olarak diskriminatör, el dinamometresi, pinçmetre ve Duruöz El İndeksi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to examine the effects of thumb manipulation on hand grip strength, function and sensation in healthy individuals. In the study, a randomized controlled clinical trial model, which includes evaluation methods in three different time periods, was used. 60 volunteers between the ages of 18-50 participated in the study at Ortadağ Special Education and Rehabilitation Center. After all cases were evaluated andropometrically, they were randomly divided into two groups as chiropractic manipulation group (n=30, 15 females, 15 males) and control group (n=30, 15 females, 15 males). A 4-week protocol was applied in the study. Thumb manipulation was applied to each participant in the chiropractic manipulation group twice a week, and the participants in the control group were not treated. Discriminator, hand dynamometer, pinchmeter and Duruöz Hand Index were used as assessment methods.