Detection of hippo signaling pathway in 7,12-dimethylbenza(a)nthracene (dmba) induced mouse ovary
7,12-dimetilbenz(a)antrasen (dmba) ile indüklenen fare ovaryumunda hippo sinyal yolağının belirlenmesi
- Tez No: 814446
- Danışmanlar: PROF. DR. AYLİN YABA UÇAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
7,12-dimetilbenz(a)antrasen (DMBA), kemirgen ovaryumunda foliküler gelişim üzerinde iyi bilinen bir ovotoksik ve karsinojenik etkiye sahiptir. Hippo sinyal yolağı, çeşitli canlı türlerinde hücre proliferasyonunu, farklılaşmasını, apoptozunu ve organ boyutunun düzenlenmesini kontrol eder. DMBA uygulanmış fare ovaryumlarında foliküler gelişim ve Hippo sinyal yolağı arasındaki ilişki daha önceki çalışmalarda araştırılmamıştır. Bu nedenle, bu tez çalışmasında, Hippo sinyal yolağı proteinlerinin fare ovaryumunda DMBA uygulaması ile indüklenen ovotoksisitede bir rolü olabileceğini hipotez etmekteyiz. DMBA uygulanan ovaryumlarda Hippo sinyal yolağını immünohistokimya ve kantitatif gerçek zamanlı PCR (qRT-PCR) yöntemleri ile göstermeyi amaçlamaktayız. Bu tez çalışmasında 28 günlük 18 adet BalbC dişi fare kullanılarak 3 grup oluşturulmuştur (n=6): Kontrol grubu (Herhangi bir tedavinin yapılmadığı grup), Çözgen grubu (Sadece susam yağı verilen grup), Deney grubu (1 mg/kg DMBA'nın susam yağı içinde çözülerek 14 gün boyunca intraperitoneal olarak verildiği grup). DMBA ile kontrol fare ovaryumları arasındaki morfolojik farklılıkları göstermek için kesitler Periyodik Asit-Schiff (PAS) boyası ile boyandı. Ovaryumdaki folikül rezervini belirlemek amacıyla ELISA yöntemi ile AMH serum seviyeleri ve folikül sayımı yapıldı. Hippo sinyal yolağı proteinleri olan MST1/2, LATS1/2, YAP1 ve TEAD4 lokalizasyonlarını belirlemek ve ayrıca ovaryumda oksidatif stresi göstermek amacıyla NTY antikoru ile immünohistokimya yapıldı. Hippo sinyal proteinlerinin mRNA seviyeleri qRT-PCR yöntemi ile belirlendi. Sonuçlara göre, DMBA ile indüklenen fare ovotoksisite modelinde azalmış foliküler rezerv, artmış oksidatif stres ve foliküler atrezi gösterildi. Çalışmamızda ilk kez DMBA uygulanan fare ovaryumlarında foliküler gelişim ile Hippo sinyal yolağı arasındaki ilişki gösterilmiştir. Verilerimizin, foliküler rezervin hızla tükenmesine ve fare ovaryumlarında DMBA ile indüklenen ovotoksisite ile ilgili sinyal mekanizmasına yeni bir ışık tutacağına inanıyoruz. Dolayısıyla, bu çalışma sonucunda elde edilen verilerin ovotoksisite ile ilgili problemlerin daha fazla araştırılmasına ve yeni stratejilerin geliştirilmesine katkıda bulunabileceği ileri sürülmektedir.
Özet (Çeviri)
7,12-dimethylbenz(a)anthracene (DMBA) has well known ovotoxicant and present carcinogenic effects on ovarian follicular development in rodents. The Hippo signaling pathway induces cell proliferation, differentiation, apoptosis and regulation of organ size in diverse species. The relationship between follicular development and the Hippo signaling pathway in DMBA-induced mouse ovaries has not been investigated in previous studies. Therefore, in this thesis study, we hypothesized that Hippo signaling pathway proteins may have a role in the ovotoxicity which is induced by DMBA treatment in the mouse ovary. We aimed to demonstrate the Hippo signaling pathway in DMBA-treated ovaries by immunohistochemistry and quantitative real-time PCR (qRT-PCR). In this thesis study, 28 days old 18 BalbC female mice were used and designed 3 groups (n=6): Control (No treatment), Vehicle group (Daily injection of sesame oil), Experimental group (The intraperitoneal injection of DMBA (1 mg/kg in sesame oil) for 14 consecutive days). To demonstrate the morphological difference between DMBA and control group mouse ovary, sections were stained with Periodic-Acid Schiff (PAS) staining. AMH serum levels analyzed by ELISA and follicles were counted to evaluate follicle reserve. Immunohistochemistry was performed in the ovary to determine the localization of Hippo signaling pathway proteins MST1/2, LATS1/2, YAP1, TEAD4 and to show oxidative stress with NTY antibody. The levels of Hippo signaling proteins at the mRNA level were measured by qRT-PCR. According to the results, DMBA-treated ovaries showed decreased follicular reserve, increased oxidative stress and follicular atresia. In our study, we provide evidence for the first time of the relationship between follicular development and the Hippo signaling pathway in DMBA-treated mouse ovaries. We believe that our data will shed new light on the rapid depletion of follicular reserve and the signaling mechanism related to DMBA-induced ovotoxicity on mouse ovaries. Therefore, it is suggested that our results may contribute to the further investigation of ovotoxicity related problems and the development of new strategies.