Meme kanserinde PPAR- Y agonistlerinin diferansiyasyon ilişkili olarak lipid metabolizması üzerine etkileri
Effects of PPAR- Y agonists on lipid metabolism related to differentiation in breast cancer
- Tez No: 814444
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜRKAN YİĞİTBAŞI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Genetik, Biochemistry, Genetics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Çalışmanın amacı PPAR-γ agonistlerinin diferansiyasyon ilişkili olarak lipid metabolizması üzerine etkilerinin incelenmesi ve diferansiyasyon sırasında etkili olabilecek yeni yolakların bulunmasıdır. Bu amaç doğrultusunda PPAR-γ agonisti Roziglitazon ile MEK inhibitörü Trametinib ve kemoterapötik ajan olarak Paklitaksel kullanıldı. Çalışmamızda mus musculus, embriyo kökenli, fibroblast 3T3-L1 hücreleri Rosiglitazon, insülin ve Deksametazon içeren uygun büyüme ortamında yağ hücrelerine dönüştürüldü. MMTV-Py2T transgenik faresinden elde edilen ve epitelyal özellikli Py2T hücrelerine TGF-β varlığında mezankimal özellik kazandırıldı. Elde edilen mezankimal Py2T hücreleri 2 gruba ayrılarak 1. gruba Rosiglitazon ve Trametinib, 2. gruba Rosiglitazone, Trametinib ve Paklitaksel uygulandı. 3T3-L1 farklılaşmış, Py2T, Py2T-TGFβ, Py2T-TGFβ-RT, Py2T-TGFβ-RTP hücrelerinden hedef RNA dizi analizi yapıldı. Hedef RNA dizi analizinde adipojenez, lipogenez, lipid depolanması, β-oksidasyon ve MEK/ERK yolağında rol oynayan 180 genin , ayrıca interlökinlerin gen ekspresyon çalışması yapıldı. Biyoenformatik analizle gen yolak analizi yapıldı.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to investigate the effects of PPAR-γ agonists on lipid metabolism during differentiation and to identify new pathways that may be effective during differentiation. To achieve this goal, the events of the PPAR-γ agonist Rosiglitazone with the MEK inhibitor Trametinib and Paclitaxel as a chemotherapeutic agent. In our study, mus musculus embryonic fibroblast 3T3-L1 cells were differentiated into adipocytes in a suitable growth medium containing Rosiglitazone, insulin, and Dexamethasone. Epithelial Py2T cells obtained from MMTV-Py2T transgenic mice were induced to acquire mesenchymal properties in the presence of TGF-β. The resulting mesenchymal Py2T cells were divided into two groups: group 1 received Rosiglitazone and Trametinib, while group 2 received Rosiglitazone, Trametinib, and Paclitaxel. Sequence analysis of target RNA was performed from 3T3-L1 differentially structured, Py2T, Py2T-TGFβ, Py2T-TGFβ-RT, Py2T-TGFβ-RTP cells. The gene expression analysis of 180 genes involved in adipogenesis, lipogenesis, lipid storage, β-oxidation, and the MEK/ERK pathway, as well as interleukins, was performed.