Frequency of stainless-steel crowns use to restore primary molars: A retrospective study
Süt azı dişlerini restore etmek için kullanılan paslanmaz çelik kuronların kullanım sıklığı: Retrospektif bir çalışma
- Tez No: 814447
- Danışmanlar: PROF. DİDEM ÖZDEMİR ÖZENEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Diş Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Diş Hekimliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Agin AS. Süt azı dişlerini restore etmek için kullanılan paslanmaz çelik kuronların kullanım sıklığı: retrospektif bir çalışma, Doktora Tezi, Yeditepe Üniversitesi, Sağlık Bilimleri Enstitüsü, İstanbul, 2021. Amaç: Çocuk hastalarda çürük lezyonlarını tedavi etmenin birçok farklı yolu, klinik etkinlikleri ve dayanıklılıkları açısından tarih boyunca incelenmiştir. Bu araştırmalara göre, paslanmaz çelik kronların yaygın kullanımı ve iyi klinik performansı, onlar için tercih sıklığını arttırmıştır. Bu tez çalışması, Yeditepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Çocuk Diş Hekimliği Anabilim Dalı'nın paslanmaz çelik kuron tedavilerine yönelik tercihini son araştırmalar ışığında nasıl değiştirdiğini incelemeyi amaçlamaktadır. Gereç ve Yöntem: Ocak 2016-Aralık 2022 tarihleri arasında Yeditepe Üniversitesi Diş Hastanesi Çocuk Diş Hekimliği Anabilim Dalı'na başvuran ve tedavi gören (genel anestezi dahil) ve dosyaları hastane işletim sistemine kaydedilen hastalar incelendi. Hastane işletim sisteminden talep edilerek elde edilen veriler yıllara ve yapıldığı kliniğe göre kategorize edilerek excel dosyasına kaydedilmiştir. Araştırmada elde edilen veriler IBM SPSS 22 (ver. 22.0, SPSS Inc, Armonk, NY, ABD) programı kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırmada verilerin normalliği Kolmogorov Smirnov testi ile belirlenmiştir. Yıllara göre yapılan paslanmaz çelik kuron (PÇK) tedavi sayıları arasında anlamlı bir fark olup olmadığını analiz etmek için Kruskal Wallis testi kullanılmıştır. Mann Whitney U testi, pandeminin PÇK tedavilerinin sayısındaki değişiklik üzerindeki etkisini değerlendirmek için kullanılmıştır. Diş hekimliği öğrencileri, doktora öğrencileri ve uzman diş hekimleri tarafından uygulanan tedaviler arasındaki farkın incelenmesi ve pandemi etkisinin değerlendirilmesi Kruskal Wallis testi ile yapılmıştır. Bulgular: Sonuçlar değerlendirildiğinde 2016 yılından 2019 yılına kadar paslanmaz çelik kuron sayısı artmış ancak 2020 yılında bu sayı görece azalmıştır. 2021 yılı itibari ile paslanmaz çelik kuron sayısı tekrar artış göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Agin AS. Frequency of stainless steel crowns use to restore primary molars: a retrospective study, Ph.D. Thesis, Yeditepe University, Institute of Health Sciences, İstanbul, 2023. Objective: Many different ways to treat caries lesions in young children have been studied throughout history for their clinical efficacy and durability. According to these studies, the widespread use and good clinical performance of stainless steel crowns (SSC) have increased the frequency of preference for them. This thesis study aims to examine how the Department of Pediatric Dentistry at Yeditepe University's Faculty of Dentistry has changed its preference for stainless steel crown treatments in light of recent research. Materials and Methods: Between January 2016 and December 2022, patients who were treated in Yeditepe University Dental Hospital's Pediatric Dentistry Department, and whose records were kept in the hospital's operating system, were evaluated. According to the years and the clinic in which it was done, the data collected by requesting it from the hospital operating system were categorized and submitted in the excel file. The data obtained in the study were analyzed using the IBM SPSS 22 (ver. 22.0, SPSS Inc, Armonk, NY, USA) program. The Kolmogorov-Smirnov test was used to assess if the study's data were normal. The number of SSC treatments carried out by year was compared using the Kruskal Wallis test to see whether there was a statistically significant difference. The effect of the pandemic on the shift in the number of SSC treatments was evaluated using the Mann Whitney U test. The Kruskal Wallis test was used to compare the treatments provided by general dentists, specialized dentists, and PhD students, as well as to assess the pandemic impact. Results: When the data are reviewed, it is found that while the quantity of stainless steel crowns rose from 2016 to 2019, it declined slightly in 2020. As of 2021, the number of stainless steel crowns has increased again.