Transradial koroner anjiyografi öncesi gliseril trinitrat içerikli veya lidokain içerikli krem uygulamalarının işlem başarısına ve komplikasyonlarına etkisi
Effect of glyceryl trinitrate-containing or lidocaine-containing cream on procedure success and complications before transradial coronary angiography
- Tez No: 814473
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYKUT DEMİRKIRAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kardiyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Amaç: Radial yaklaşımla koroner anjiyografi öncesi topikal nitrat kullanılmasının ponksiyon süresine ve komplikasyon oranına etkisinin araştırılmasını amaçladık. Materyal ve metod: Şubat 2023-Ağustos 2023 tarihleri arasında üniversite hastanemize koroner anjiyografi endikasyonu ile başvuran tüm hastalar çalışmamıza dahil edildi. İşlemden yarım saat önce radial arter üzerine topikal serum fizyolojik uygulanan hastalar Grup 1, topikal nitrat uygulanan hastalar Grup 2, topikal lidakoin uygulanan hastalar Grup 3 olarak adlandırıldı. Üç grubun verileri karşılaştırıldı. Sonuçlar: Ortalama ponksiyon süremiz 142±122sn olup Grup 1'de 171±131sn, Grup 2'de 88±48sn ve Grup 3'te 157±146sn ölçüldü. Üç grup arasında istatistiksel olarak farklılık olduğu saptandı (p=0.002). Bu farklılığın ikinci gruptan kaynaklandığını saptadık. Birden fazla ponsksiyon oranı da yine Grup 2 de daha az saptandı. Grup1'de 7 hastada, Grup 2'de 1 hastada ve Grup 3'te 3 hastada radial arterden ponksiyon sonlandırıldı ve femoral arter ponksiyonuna geçildi. Sonuç: Radial arter girişiminden yarım saat önce uygulanan topikal nitrogliserin, radial arter ponksiyon sayısını ve prosedür süresini azaltmaktadır, ponksiyon başarısını arttırmaktadır.
Özet (Çeviri)
Objective: We aimed to investigate the effect of topical nitrate before coronary angiography with radial approach on puncture time and complication rate. Material and method: All patients admitted to our university hospital with the indication of coronary angiography between February 2023 and August 2023 were included in our study. Patients who were applied topical saline on the radial artery half an hour before the procedure were named Group 1, patients who were applied topical nitrate were named Group 2, and patients who were applied topical lidakoin were named Group 3. The data of the three groups were compared. Results: Our mean puncture time was 142±122 seconds, measuring 171±131 seconds in Group 1, 88±48 seconds in Group 2, and 157±146 seconds in Group 3. There was a statistically significant difference between the three groups (p=0.002). We determined that this difference was due to the second group. The rate of multiple punctures was also found to be less in Group 2. In 7 patients in Group1, 1 patient in Group 2, and 3 patients in Group 3, radial artery puncture was terminated and femoral artery puncture was started. Conclusion: Topical nitroglycerin applied half an hour before radial artery intervention reduces the number of radial artery punctures and procedure time.