Down sendromlu çocuklarda uygulanan kroni̇k egzersi̇z programinin vücut kompozi̇syonu ve bazi bi̇yoki̇myasal parametreler üzeri̇ne etki̇leri̇ni̇n i̇ncelenmesi̇
An investigation of the effects of chronic exercise program applied to children with down syndrome on body composition and some biochemical parameters
  1. Tez No: 814472
  2. Yazar: BURCU YENTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EVRİM ÇAKMAKÇI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışmanın amacı Down Sendromlu bireylere ugulanan 8 haftalık kronik egzersiz programının vücut kompozisyonu ve bazı biyokimyasal parametrelere etkisinin incelenmesidir. Çalışmaya Down Sendromlu bireyler dahil edilmiş, deney ve kontrol grubu olarak ikiye ayrılmıştır. Deney grubu (n=7) yaş ortalamaları 13,86±0,50 yıl, boy ortalamaları 144,42±3,73 cm, vücut ağırlığı ortalamaları 58,65±13,58 kilogramdır. Kontrol grubunun (n=7) ise yaş ortalamaları 13,29±0,60 yıl, boy ortalamaları 143,14±8,57 cm ve vücut ağırlığı ortalamaları 49,62±15,30 kilogramdır. Deney grubuna 8 hafta boyunca haftada 4 gün 75'er dakikalık kronik egzersiz programı uygulanmıştır. Egzersiz öncesi ve sonrası hem deney hem de kontrol gruplarından vücut kompozisyonu ve bazı biyokimyasal parametreler alınmıştır. Verilerin istatiksel analizinde SPSS 25 paket programı kullanılmıştır. Verilerin normallik sınaması Shapiro-Wilk testiyle gerçekleştirilmiştir. Normal dağılım göstermeyen 2 veri setinin çarpıklık ve basıklık değerleri ±2 içinde olduğu için normal dağılım gösterdiği kabul edilmiştir. Bu nedenle istatiksel analizlerde parametrik testler kullanılmıştır. Grup içi karşılaştırmalar için Paired Samples T Testi, gruplar arası karşılaştırmalar için de Independent Samples T Testi uygulanmıştır. Deney ve kontrol grubunun ön test son test değerleri karşılaştırıldığında deney grubunun vücut kompozisyonu parametrelerinden VKİ, YY, BÇ, BKO, preperitonal yağ dokusu ve subkutan yağ dokusu, biyokimyasal parametrelerden glukoz, HDL, LDL, trigliserid, AST ve ALT değerlerinde istatiksel olarak anlamlı farklılık bulunamamıştır (P>,05). Kontrol grubunda ise sadece trigliserid değerinde anlamlı bir artış görülmüştür (P0,05). Sonuç olarak 8 haftalık kronik egzersiz programının Down Sendromlu bireylerin vücut kompozisyonunda ve bazı biyokimyasal parametrelerinde istatiksel olarak anlamlı sonuca ulaşılamamıştır.
Özet (Çeviri)
The objective of this study was to examine the impact of an 8-week long-term exercise intervention on body composition and selected biochemical markers in individuals diagnosed with Down syndrome. The study incorporated participants diagnosed with Down syndrome, who were subsequently categorized into two distinct groups: an experimental group (n=7) and a control group (n=7). The mean age of the experimental group was 13.86±0.50 years, the mean height was 144.42±3.73 cm, and the mean body weight was 58.65±13.58 kilograms. The mean age of the control group was 13.29±0.60 years, the mean height was 143.14±8.57 cm, and the mean body weight was 49.62±15.30 kilograms. The experimental group participated in a 75 minute chronic exercise program, which occurred 4 days per week over a duration of 8 weeks. Body composition and various biochemical parameters were collected from both the experimental and control groups prior to and following the exercise intervention. The statistical analysis of the data was conducted using the SPSS 25 software package. The data underwent a normality test using the Shapiro-Wilk test. Since the skewness and kurtosis values of the 2 data sets that did not show normal distribution were within ±2, it was accepted that they showed normal distribution. Consequently, statistical analyses employed parametric tests. The Paired Samples T Test was employed to conduct intra-group comparisons, while the Independent Samples T Test was utilized for inter-group comparisons. When comparing the pre-test and post-test values of the experimental and control groups, no statistically significant differences were found in the experimental group's BMI, FP, WC, WHR, preperitoneal adipose tissue and subcutaneous adipose tissue, glucose, HDL, LDL, triglycerides, AST and ALT values (P>0.05). In the control group, only a significant increase in triglyceride levels was observed (P0.05). In conclusion, the 8-week chronic exercise program did not yield statistically significant outcomes in terms of body composition and certain biochemical parameters among individuals diagnosed with Down Syndrome.