Anjiyografide stres topunun ağrı ve anksiyete düzeyine etkisi
The effect of stress ball intervention on pain and anxiety levels during angiography
  1. Tez No: 814474
  2. Yazar: DİLAN YÜKSEL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DİLEK GÜNEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
1.ÖZET Amaç: Bu araştırmanın amacı, anjiyografi işlemi sırasında non farmakolojik yöntemlerden olan stres topu uygulamasının hastaların ağrı ve anksiyete düzeyine etkisini belirlemektir. Materyal ve Metot: Ön test- son test kontrol gruplu deneysel türdeki bu araştırma, Aralık 2022- Haziran 2023 tarihleri arasında yürütülmüştür. Araştırmanın evrenini Bingöl Devlet Hastanesi Kalp Damar Cerrahisi Kliniği'nde anjiyografi uygulanan tüm yetişkin hastalar oluşturmuştur. Araştırmanın örneklemini bu evrenden gelişigüzel örnekleme yöntemi ile seçilen 60 deney, 60 kontrol olmak üzere toplam 120 hasta oluşturmuştur. Verilerin toplanmasında Hasta Bilgi Formu, Numerical Rating Scale (NRS) ve Durumluluk Kaygı Envanteri (STAI) kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde; tanımlayıcı İstatistikler, 2 testi, t testi, korelasyon analizi testleri kullanılmıştır. Bulgular: Deney grubu hastaların NRS ön test puan ortalamasının 0,180±0,532, son test puan ortalamasının 2,131±2,411 olduğu, STAI ön test puan ortalamasının 15,885±3,860, son test puan ortalaması ise 14,918±4,390 olduğu bulundu. Kontrol grubu hastaların NRS ön test puan ortalamasının 0,098±0,300, son test puan ortalamasının 5,311±1,893 olduğu, STAI ön test puan ortalaması 11,295±4,144 iken, son test puan ortalaması ise 12,672±5,772 saptandı. Deney ve kontrol gruplarının NRS son test puan ortalamaları ile STAI ön test ve son test puan ortalamları arasında görülen farklılıkların istatiksel olarak olarak önemli olduğu saptandı (p< 0,05).
Özet (Çeviri)
2. ABSTRACT THE EFFECT OF STRESS BALL INTERVENTION ON PAIN AND ANXIETY LEVELS DURING ANGIOGRAPHY Aim: This study aims to evaluate the effect of stress ball application as a non-pharmacological intervention on the pain and anxiety levels of patients during angiography procedures. Material and Method: This pre-test-post-test control group experimental study was conducted between December 2022 and June 2023. The study population included all adult patients who underwent angiography at the Cardiovascular Surgery Clinic of Bingöl State Hospital, Turkey. The study sample consisted of a total of 120 patients, of which 60 patients were randomly assigned to the experimental group and 60 to the control group. The data were collected using a Patient Information Form, the Numerical Rating Scale (NRS), and the State-Trait Anxiety Inventory (STAI). Descriptive statistics, χ2 test, t-test, and correlation analysis were used in the analysis of the data. Results: The mean NRS pretest score of the patients in the experimental group was 0.180±0.53, and their mean post-test score was 2.131±2.416. The mean STAI pretest score of them was 15.885±3.860, and their mean STAI post-test score was 14.918±4.390. In the control group, the mean NRS pretest score was 0.098±0.300 and the mean posttest score was 5.311±1.893. In addition, their mean STAI pre-test score was 11.295±4.144, and the mean STAI post-test score was 12.672±5.772.