İnsan kaynakları süreçlerinde yapay zekâ kullanımının etkilerinin Y ve Z kuşakları açısından karşılaştırılması
Comparison of the effects of use of artificial intelligence in human resources processes in terms of generation-Y and generation-Z
  1. Tez No: 814506
  2. Yazar: EMİNE ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CAFER ŞAFAK EYEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Günümüzde hızla gelişmekte olan teknoloji ile iş dünyasına yapay zekâ uygulamaları entegre olmuş ve özellikle insan kaynakları yönetiminin sorumluluğunda gerçekleştirilen birçok faaliyet artık yapay zekâ uygulamaları yardımıyla yapılır olmuştur. Ancak bu entegrasyona tüm kuşaklar eşit şekilde uyum sağlayamamış ve çeşitli noktalarda farklılıklar ortaya çıkmıştır. Bu çalışmada sağlık sektöründe faaliyet göstermekte olan işletmelerde insan kaynakları departmanlarında görev alan Y ve Z kuşağından beyaz yaka çalışanların, insan kaynakları faaliyetlerinde kullanılan yapay zekâ uygulamalarına karşı görüşleri alınmış ve iki kuşak arasında kıyaslamalar yapılmıştır. Çalışmada elde edilen bulgulara göre iki kuşak arasında uyum sağlama dışında çok belirgin bir farklılık olmadığı belirlenmiştir. Her iki kuşak da başarılı bir şekilde yapay zekâ uygulamalarını kullanabilmektedir.
Özet (Çeviri)
Today, with the rapidly developing technology, artificial intelligence applications have been integrated into the business world and many activities, especially under the responsibility of human resources management, are now done with the help of artificial intelligence applications. However, not all generations have been able to adapt to this integration equally and differences have emerged at various points. In this study, the opinions of the white-collar employees from the Y and Z generations, who work in the human resources departments of the enterprises operating in the health sector, against the artificial intelligence applications used in human resources activities were taken and comparisons were made between the two generations. According to the findings obtained in the study, it was determined that there was no significant difference between the two generations, except for adaptation. Both generations can successfully use artificial intelligence applications.