Tan Gazetesine göre Kosova ve Kosova Türkleri (1969-1979)
Kosovo and Kosovo Turks according to Tan Newspaper (1969-1979)
- Tez No: 814536
- Danışmanlar: PROF. DR. FERUDUN ATA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Tan gazetesi, 1969 yılında yayın hayatına başlamış ve 1999 yılına kadar devam etmiş haftalık bir gazetedir. Gazete içeriğinde siyasi, ekonomi, eğitim, kültür, edebiyat, kadın ve spor gibi alanlardan haberler yer almıştır. Tan, Yugoslavya döneminde yaşanan gelişmeleri bölgedeki Türk halkına“Türkçe”olarak sunması nedeniyle önem taşımaktadır. Gazetenin kültür sayfaları ve yayınlamış olduğu dergiler, Türkçe eğitim veren okulların ders müfredatlarında kitap yetersizliğini kapatması yönüyle önemlidir. Bu sayfalar eğitimdeki ve Türkçe kullanımındaki yaşanan sorunları gazete sayfalarında özgür bir şekilde yazabilmiştir. Bu yüzden Tan“Türklüğün bir lokomotifi”olarak varsayılmaktadır. Tan'ın kurucuları ve gazetede çalışan diğer kişiler, Kosova'daki Türk nüfusunun durumunu takip etmiş ve gazetede bu gelişmelere dair makaleler yazmışlardır. Gazetede; Türkçe'nin okullarda, idari alanlarda ve belediyelerdeki kullanımının yanı sıra tiyatro ve resim sanatına, Kosova'da televizyon ve radyolardaki Türkçe yayınlarına dair gelişmelere yer verilmiştir. Bununla birlikte Türkiye ile yapılan kültürel etkileşimlerin Kosova'daki Türk halkına yönelik katkılarına değinilmiştir. Aynı durum, siyasi ve ekonomi sayfalarında da kendini göstermiştir. Yugoslavya'nın siyasi gelişmelerinin yanında Kosova'daki siyasi ve ekonomi gelişmeleri de gözler önüne sermiştir. Nitekim 1974 yılında Kosova'nın İlk Anayasası ilan edilmiştir. Bu anayasa ile Kosova halkı daha geniş imtiyazlara sahip olmuştur. Diğer yandan Kosova'daki fabrikaların gelişmişlik seviyesi ve ihracat durumuna yönelik gelişmeler Tan çalışanları tarafından takip edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Tan newspaper is a weekly newspaper that started its publications life in 1969 and continued until 1999. The newspaper included news from fields such as politics, economy, education, culture, literature, women and sports. Tan is important because it presents the developments during the Yugoslavian period to the Turkish people in the region in“Turkish”. The culture pages of the newspaper and the magazines it publishes are important in order to make up for the lack of books in the curriculum of Turkish schools. These pages were able to freely write about the problems experienced in education and the use of Turkish on the newspaper pages. That's why Tan is considered to be“a locomotive of Turkishness”. The founders of Tan and others working at the newspaper followed the situation of the Turkish population in Kosovo and wrote articles about these developments in the newspaper. In addition to the use of Turkish in schools, there are included administrative areas and municipalities, developments in theater, painting, Turkish broadcasts on television and radios in Kosovo. Furthermore, the contribution of cultural interactions with Turkey and the Turkish people in Kosovo has been mentioned. The same situation showed itself in the pages of politics and economy. Alongside to the political developments of Yugoslavia, the political and economic developments in Kosovo have been visible. In 1974, the First Constitution of Kosovo was proclaimed. With this constitution, the people of Kosovo had wider privileges. On the other hand, the development level of the factories in Kosovo and the developments regarding the export situation were followed by Tan employees.