Cerrâh Ömer Lutfî Divanı (İnceleme-metin)
Cerrâh Ömer Lutfî's Divan (Examination-text)
- Tez No: 814535
 - Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURGÜL SUCU KÖROĞLU
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
 - Yıl: 2023
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Selçuk Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 875
Özet
Bu çalışma, Cerrâh Ömer Lutfî ve onun divanı üzerine yapılan tahlilî bir çalışmadır. Çalışmamıza konu olan eser, Ankara Milli Kütüphanede 06 Yz B 967 numarada kayıtlı, 19. asrın ikinci yarısı ile 20. asrın ilk çeyreğinde yaşayan ve hayatı hakkında yeteri kadar bilgi bulunmayan Cerrâh Ömer Lutfî'ye ait gayr-ı mürettep bir divandır. Ömer Lutfî, Ebubekir Efendi ile Ümit Burnu'nda yaşayan Müslümanların talepleri ve ihtiyaçları doğrultusunda Güney Afrika'ya (Ümit Burnu) gönderilmiştir. Kaynaklarda hayatı hakkında şimdilik bir bilgi edinemediğimiz Cerrâh Ömer Lutfî'nin hayatı, divanındaki şiirlerinden ve Ümit Burnu Seyahatnamesi adlı eserinden yapılan tespitlerle ortaya konuldu. Cerrâh Ömer Lutfî Divanı (İnceleme-Metin) adlı bu çalışma, üç ana bölümden oluşmuştur. Divanda 232 gazel, 11 kaside, 37 mesnevi, 24 kıt'a, 10 nazm, 31 müfred, 1 terci-i bend, 4 murabba, 7 muhammes, 16 tahmis, 32 müseddes, 2 tesdis, 1 muaşşer, 8 koşma, 2 destan, 1, taştir, 1 bend olmak üzere 420 manzume bulunmaktadır. Daha çok 18. asırda rağbet gören müşterek şiirler ve tarih manzumeleri Lutfî Divanı'nda da yoğunluktadır. Cerrâh Ömer Lutfî Divanı, nazım şekilleri dışında nazım türleri bakımından da çeşitlilik arz etmektedir. Muamma ve lügazlar Cerrâh Ömer Lutfî Divanı'nda ön plana çıkan nazım türleridir.
Özet (Çeviri)
This study is an analytical study on Cerrâh Ömer Lutfi and his divan. The work subject to our study is a non-arranged divan registered in Ankara National Library with number 06 Yz B 967 and belongs to Cerrâh Ömer Lutfi, who lived in the second half of the 19th century and first quarter of the 20th century and about whose life there is no sufficient information. Ömer Lutfi was dispatched to South Africa (Cape of Good Hope) along with Ebubekir Efendi in line with the demands and needs of the Muslim people living in the Cape of Good Hope. The life of Cerrâh Ömer Lutfî, whose life we can not obtain information about in the sources for now, has been revealed with the information obtained from his poems in his divan and his work called Cape of Good Hope Travel Book. This study, named Cerrâh Ömer Lutfî's Divan (Examination-Text), consists of three main parts. Divan contains a total of 420 manzumahs with 232 ghazals, 11 qasidas, 37 mathnawis, 24 kıt'as, 10 nazms, 31 mufrads, 1 terci-i bends, 4 murabbas, 7 muhammases, 16 tahmises, 32 musaddases, 2 tesdises, 1 muassar, 8 qoshmas, 2 eposes, 1 tashtır, and 1 bend. Collaborative poems and history manzumahs, which found more favor in the 18th century, are also high in number in Lutfi's Divan. Cerrâh Ömer Lutfi's Divan offers variety in terms of not only verse forms but also verse types. Muammas and lugazs are the verse types standing out in Cerrâh Omer Lutfi's Divan.