Avrupa'da 'göçmen krizi' ve 'terör tehdidi': Güvenlikleştirme ve göç karşıtı söylem
'Migrant crisis' and 'terror threat' in Europe: Securitization and the anti-migration discourse
  1. Tez No: 814554
  2. Yazar: SUZAN EZGİ KÖSALI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FUAT AKSU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 247
Özet
Suriye'de 2011 yılında başlayan rejim karşıtı gösterilerin kısa bir süre içerisinde çatışmaya ve ardından da iç savaşa dönüşmesi ile birlikte bu ülkeden komşu ülkelere ve Avrupa sınırlarına doğru ciddi ve dramatik bir kitlesel insan hareketliliği başlamıştır. 2015 yılında Afganistan ve Irak ve çoğunlukla Suriye'deki çatışmalardan kaçan bir milyondan fazla göçmenin Avrupa'ya ulaşması ile birlikte ciddi bir kriz yönetimi sorunu ortaya çıkmış ve göç hareketliliği AB'nin en öncelikli güvenlik sorunlarından biri haline gelmiştir. Bu süreç itibarıyla göç AB ülkelerinde hoşnutsuzluk, istikrarsızlık, korku ve güvensizlik kaynağı olarak görülmeye başlanmıştır. Göçmenleri yaftalayan ve ötekileştiren bakış açısı AB ülkelerini hedef alan terör saldırılarından sonra hız kazanmış ve özellikle popülist sağ partiler politik söylemlerinde göç ve terörü ilişkilendirmeye başlamıştır. Ancak, Avrupa'daki terör saldırılarını gerçekleştiren saldırganların büyük bölümünün hedef aldıkları ülkelerin vatandaşı, diğerlerinin yasal yollarla ülkede yaşayanlar veya komşu ülkelerden gelen yasal ziyaretçiler olduğu göz önünde bulundurulduğunda esas tehdidin büyük bir kısmının sığınmacılardan gelmediği, evde yetişmiş teröristlerin daha büyük bir tehlike taşıdığı anlaşılmaktadır. Buna rağmen, Avrupa'da ciddi bir ivme kazanan sağ popülist partilerin seçimlerde elde ettiği başarı oranları terör tehdidi ve göçü ilişkilendiren söylemin halk nezdinde de kabulünün arttığına işaret etmektedir. Bu noktadan hareketle, tez çalışmasında doğrudan vatandaşların oyu ile seçilen tek uluslararası parlamento olma özelliğini taşıyan Avrupa Parlamentosu'nun çatısı altında bulunan siyasi grupların göç karşıtı söylemin inşasına nasıl katkıda bulundukları incelenmiştir. Bu kapsamda dört farklı siyasi grubun tehdit algılarının politikalarını ve söylemlerini şekillendirdiği görülmektedir. Avrupa Parlamentosu'ndaki bu siyasi gruplar doğrudan göç ve güvenlik arasında bir ilişki kurmakta ancak söylemleri ve yaklaşımları birbirinden farklılık göstermektedir.
Özet (Çeviri)
With the anti-regime demonstrations that started in Syria in 2011 turned into a conflict and then a civil war in a short time, a serious and dramatic mass movement of people started from this country towards the neighboring countries and the European borders. With the arrival of more than one million migrants fleeing the conflicts in Afghanistan and Iraq and mostly Syria in 2015, a serious crisis management problem has emerged and migration mobility has become one of the EU's top priority security issues. As of this process, migration has started to be seen as a source of discontent, instability, fear and insecurity in EU countries. The point of view that stigmatizes and marginalizes immigrants gained momentum after the terrorist attacks targeting EU countries, and especially populist right-wing parties started to associate migration and terrorism in their political discourse. However, considering that the majority of the attackers who carried out the terrorist attacks in Europe are citizens of the countries they target, the others are legal residents or legal visitors from neighboring countries, it is understood that most of the main threat does not come from asylum seekers, and home-grown terrorists pose a greater danger. Despite this, the success rates of right-wing populist parties, which gained significant momentum in Europe, indicate that the public acceptance of the discourse linking the terrorist threat and migration has increased. From this point of view, in the thesis study, it has been examined how the political groups under the roof of the European Parliament, which is the only international parliament elected directly by the votes of the citizens, contribute to the construction of the anti-immigration discourse. In this context, it is seen that the threat perceptions of four different political groups shape their policies and discourses. These political groups in the European Parliament directly establish a relationship between migration and security, but their discourses and approaches differ from each other.