Bilgilendirme tasarımlarında biyografik uygulamalar üzerine bir inceleme ve hareketli biyografik bilgilendirme tasarımı
A review on biographic applications in information designs and an active biographic information design
  1. Tez No: 814553
  2. Yazar: MÜZEYYEN TOPRAK
  3. Danışmanlar: PROF. YUSUF KEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bilgilendirme tasarımları kendi içerisinde statik, etkileşimli, hareketli, animasyon gibi türlere ayrılırken; sağlık, spor, trafik, siyaset gibi konuların yanı sıra birçok bilim dalları gibi konuları aydınlatmak için kullanılan bir tasarım alanıdır. Bilgilendirme tasarımının farklı tür ve konularda kullanılması, bilginin farklı yöntemler ve farklı görselliklerde sunulması günümüzde bilgilendirme tasarımları içerisinde yeni bir özellik olarak görünmeye başlamıştır. Hareketli bilgilendirme tasarımları, statik bilgilendirme tasarımlarına göre daha az sayıda üretilmektedir. Biyografi kavramının edebiyat, sinema, tiyatro gibi sanat dallarında ciddi bir hedef kitlesi varken, bilgilendirme tasarımlarında yeteri kadar önemsenmemiştir. Mevcut olan bazı biyografik bilgilendirme tasarımlarında ise kullanılan benzer grafik elemanları, tekdüzeleşmiş layout, tasarımcıların estetik kaygı gütmemesi tasarımlara sıradanlık getirmektedir. Bu tez çalışmasında, biyografik bilgilendirme tasarımlarındaki sorunları tasarım ilkelerinin doğru kullanımı, algı yönetimi, özgün görsel kullanımları kapsamında çözmek amaçlanmıştır. Hareketli bilgilendirme tasarımlarında, tasarım elemanlarının görüntü, efekt ve hareket özelliklerinin sağladığı başarı da tasarımın amacına ulaşması açısından önemlidir. Biyografik bilgilendirme tasarımlarının statik ve hareketli halinden uygulamaları ile birlikte bilgilendirme tasarımlarının teknolojik ilerlemeler ile olan dönüşümlerinden ve süreçlerinden, faydaları ve sorunlarından bahsedilmektedir.
Özet (Çeviri)
While information designs are divided into types such as static, interactive, animated, animation; It is a design field used to illuminate subjects such as many branches of science. The use of information design in different types and subjects, the presentation of infotmation in different visuals, has started to appear as a new feature in information designs today. Animated information designs are produced in fewer numbers than static information designs. While the concept of biography has a serious target audience in art branches such as literature, cinema and theater, it has not been given enough attention in informational designs. Similar graphic elements used in some existing biographical information designs, uniform layout, and lack of aesthetic concern by designers bring mediocrity into designs. In this thesis, it is aimed to solve the problems in biographical information designs within the scope of the correct use of design principles, perception management, and original visual uses. In animated informational designs the success of the image, effect and motion features of the design elements is also important in terms of reaching the purpose of the design. Along with the static and mobile applications of biographical information designs, the transformations and processes, benefits and problems of information designs with technological advances are mentioned.